PolecamyRecenzjeReportaże

Recenzja książki Eksperyment – nowość od Luke’a Dittricha

Recenzja książki Eksperyment przychodzi mi z wielką łatwością. Mam nadzieję, że pomoże Wam rozstrzygnąć kwestię, czy jest to pozycja właśnie dla Was. Bo warto już na wstępie zaznaczyć, że nie każdemu może przypaść ona do gustu. Choćby ze względu na dość dokładne opisy, takich zabiegów jak lobotomia. Tym samym, jeśli jesteście bardzo wrażliwi na tego typu kwestie, raczej powinniście odpuścić sobie tę pozycję. Chociaż byłaby to wielka szkoda, gdyż lektura sama w sobie jest bardzo ciekawa. Ale wszystko po kolei.

Recenzja książki Eksperyment – zarys ogólny, pierwsze wrażenie

Autorem książki jest Luke Dittrich, wnuk amerykańskiego neurochirurga – pioniera w swojej dziedzinie, który zyskał przydomek „Szalony Bill”. To właśnie on zmienił Henry’ego w pacjenta H.M. i zapoczątkował kompletną rewolucję w dziedzinie badań nad ludzkim mózgiem. Biorąc pod uwagę opis na okładce, w środku książki otrzymujemy nie do końca to, czego się spodziewamy. To znaczy, przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie. Bo nie jest to ściśle historia samego H.M., któremu właśnie ta pozycja miała za zadanie przywrócić człowieczeństwo. Owszem, Czytelnik uzyskuje dokładną wiedzę na temat Henry’ego i jego życia przed i po operacji. Jednak na tę pozycję składa się wiele innych, równie ciekawych przypadków i zagadnień.

Z czym dokładnie mierzy się Czytelnik?

Jeśli interesuje Was historia powstania i rozwoju neurochirurgii czy neuropsychologii, ta książka jest właśnie dla Was. A jeśli wydaje się Wam, że ten temat kompletnie Was nie interesuje, to również pozycja dla Was. Właśnie tak. Ja sama nie byłam pewna, czy jest to książka w moim typie. Bardzo szybko jednak okazało się, że autor naprawdę mnie zaintrygował i zaciekawił tematem, który do tej pory, delikatnie rzecz ujmując, był mi obojętny. Jak już wspomniałam, nie jest to ściśle historia jednego człowieka, pacjenta H.M., chociaż to on stał się źródłem inspiracji do napisania właśnie tej książki.

Jak zaznacza sam autor Eksperymentu, pozycja ta powstawała przez 6 lat. Zawarta w niej wiedza i fakty jednoznacznie dowodzą, że Dittrich z dziennikarską skrupulatnością prześledził i zgłębił temat. A miał spore możliwości, biorąc pod uwagę fakt, że to jego dziadek, „Szalony Bill”, był jednym z najbardziej znanych i cenionych początkujących neurochirurgów.

Uczucia, emocje, refleksje

Książka bez wątpienia sprawiła, że zaczęłam głębiej zastanawiać się nad sztuką neurochirurgii, neuropsychologii i ogólnym rozwojem medycyny. Lektura wzbudza niemałe emocje, w końcu eksperymentom poddawane były nie tylko zwierzęta, ale i ludzie. Dziś, kiedy wydaje się nam, że wiemy niemal wszystko o działaniu ludzkiego mózgu, trudno wyobrazić sobie jak właściwie doszliśmy do tej wiedzy. W tej książce znajdziemy wiele dylematów moralnych i rozważań nad właściwym i etycznym postępowaniem. Znajdziemy również nieposkromioną chęć ulepszania znanych metod i technik badania oraz diagnostyki chorób, których źródło znajduje się w głowie. I niegasnące ambicje, by zgłębiać wiedzę o ludzkim mózgu, bez względu na cenę.

Recenzja książki Eksperyment – podsumowanie

Szczerze, z całego serca mogę polecić tę książkę wszystkim, którzy interesują się literaturą faktu. Autor ma niezwykle lekki i przyjemny styl pisania, a każdy nowy wątek czytałam z niemałym zainteresowaniem. Każda oddzielna historia złożyła się na interesującą całość. To nie tylko opowieść o jednym pacjencie H.M., który bez wątpienia zasługuje na to, by usłyszał o nim świat. To także opowieść o cienkiej granicy między życiem, a śmiercią i trudnych wyborach. I o tym, ile trzeba było poświęcić, by neurochirurgia mogła rozwinąć się do tego stopnia, jaki znamy dziś.

Ocena Pauliny
  • 9/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
  • 9/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
  • 9/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
  • 10/10
    Jak oceniam ważność poruszanego tematu? - 10/10
  • 10/10
    Czy książka skłoniła mnie do refleksji? - 10/10
9.4/10

Fragment recenzji

Dziś, kiedy wydaje się nam, że wiemy niemal wszystko o działaniu ludzkiego mózgu, trudno wyobrazić sobie jak właściwie doszliśmy do tej wiedzy. W tej książce znajdziemy wiele dylematów moralnych i rozważań nad właściwym i etycznym postępowaniem. Znajdziemy również nieposkromioną chęć ulepszania znanych metod i technik badania oraz diagnostyki chorób, których źródło znajduje się w głowie.