Człowiek recenzja książki

Hej, dziś przed wami szybka recenzja książki Człowiek, której autorem jest Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, doktor fizyki i popularyzator nauki. Czy to nazwisko coś wam mówi? Nic w tym dziwnego, ponieważ Rożek prowadzi również popularny vblog Nauka. To lubię. Na swoim koncie autor ma też publikacje pod tym samym tytułem oraz książkę Kosmos. Pozycja, którą mam okazję dziś recenzować, jest naturalną koleją rzeczy, w świetle opublikowanych do tej pory książek dziennikarza.

Człowiek recenzja książki

Recenzja książki Człowiek – czego się po niej spodziewać?

Bardzo wielu ciekawych informacji, uporządkowanych w tematycznych rozdziałach. W najnowszej publikacji Rożek sukcesywnie przeprowadza czytelników przez historię ludzkości. W związku z tym dowiecie się, gdzie pojawił się pierwszy człowiek i jak to się stało, że to właśnie homo sapiens jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku.

Jak łatwo się więc domyślić, książka kończy się współczesnym akcentem. Tym samym nie zabraknie tu robotów, czipów podskórnych i dywagacji na temat tego, jaka przyszłość stoi przed nami.

Do tego garść wywiadów z interesującymi osobami ze świata nauki, które znajdziecie po każdym z rozdziałów. I coś, co zainteresuje nie tylko młodszych, ale i starszych odbiorców – kolorowe grafiki i rysunki. Wiele interesujących i ważnych treści autor przedstawia tu w postaci fascynujących obrazków czy zdjęć. Zdecydowanie wpływają one na wyobraźnię oraz pomagają zrozumieć omawiane zagadnienie.

Jeśli więc poszukujecie skondensowanej historii ludzkości od czasów prehistorycznych do dziś, jest to dobry wybór.

Czy to na pewno książka dla młodszych odbiorców?

Ja do tej kwestii mam mieszane uczucia. Niby pozycja jest kierowana właśnie szczególnie do dzieci i młodzieży. Ma pobudzać ich ciekawość świata i pomóc zrozumieć zmiany, które wokół nas zachodzą każdego dnia. Czy jednak tak jest na pewno?

W moim odczuciu nie. Oczywiście kolorowe obrazki i grafiki pomagają tę wiedzę przyswoić i z pewnością są atrakcyjne dla dzieci. Jednak sama treść, takie odnoszę wrażenie, jest nieco zbyt ciężka. Nawet ja, jako dorosły czytelnik, miłośnik biologii i nauki, miałam pewne problemy ze zrozumieniem treści. Dobrze, ktoś powie: czytania ze zrozumieniem uczą już w podstawówce! Najwidoczniej przespałaś ten okres! Otóż nie – z polskiego miałam całkiem dobre oceny, ale ja nie o tym.

Rzecz w tym, że czasem tekst jest naszpikowany trudnymi pojęciami i zwrotami, które skutecznie potrafią zniechęcić czytelnika. A przecież treść miała być przystępna, zwłaszcza dla młodszych odbiorców. No moim zdaniem nie jest. Być może z punktu widzenia doktora fizyki i miłośnika naukowych faktów, książka napisana jest możliwie jak najprostszym językiem. Z perspektywy jednak zwykłego czytelnika, miejscami może być niemałym wyzwaniem.

Czasem też towarzyszyło mi niepokojące uczucie, jakby poruszony temat, w ramach jak najprostszego wyjaśnienia, został po prostu potraktowany „po łebkach”. A przez to dostawałam garść tekstu, z którego nie dowiedziałam się niczego konkretnego i przy okazji był to męczący fragment.

Człowiek

Recenzja książki Człowiek – podsumowanie

Wydanie pod względem wizualnym prezentuje się naprawdę dobrze. Jedyny minus to śliskie strony, których nie znoszę, bo odbijają światło podczas czytania. Książka na pewno warta uwagi dla każdego, kto chciałby prześledzić naukowe aspekty naszego istnienia na Ziemi. Skąd jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Co czeka nas w przyszłości? Autor snuje ciekawe opowieści, choć miejscami używa do tego trudnych słów. Myślę jednak, że ciekawi świata poradzą sobie z tą kwestią!

Książkę Człowiek znajdziecie tutaj.

Ocena Pauliny
  • 7/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
  • 7/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
  • 7/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
  • 7/10
    Czy poruszane tematy są ciekawe? - 7/10
7/10

Summary

Jeśli więc poszukujecie skondensowanej historii ludzkości od czasów prehistorycznych do dziś, jest to dobry wybór.