Ekranizacje i adaptacje

Raport The Publishers Association: ekranizacje książek są oglądane chętniej

Raport The Publishers Association: ekranizacje książek są oglądane chętniej

10 lipca został opublikowany raport The Publishers Association, brytyjskiego stowarzyszenia wydawców. Wynika z niego, że telewizyjne, kinowe i teatralne adaptacje książek przyciągają większe grono widzów i są lepiej oceniane przez krytyków niż produkcje, których podstawą jest scenariusz oryginalny.

Raport The Publishers Association

Raport The Publishers Association: ekranizacje książek są oglądane chętniej

Raport The Publishers Association: film

20 najlepszych filmowych, brytyjskich produkcji w latach 2007-2016 powstało na podstawie dzieł literackich. Ekranizacje średnio zarabiają o 44% więcej w Wielkiej Brytanii niż filmy, których postawą jest scenariusz oryginalny. W skali globalnej ta wartość wzrasta do 53%.

Z badania wynika, że filmy ze scenariuszem adaptowanym cieszą się większym uznaniem krytyków i częściej są nagradzane. Najlepiej w tym przypadku wypadają ekranizacje bestsellerów, klasyki literackiej i literatury faktu.

Raport The Publishers Association: telewizja

Raport The Publishers Association: ekranizacje książek są oglądane chętniejZ 35 popularnych seriali wyprodukowanych w UK w okresie od stycznia do września 2017, aż 40% było opartych na książkowych historiach, tylko 26% powstało na bazie oryginalnych scenariuszy. Reszta seriali dotyczyła prawdziwych wydarzeń lub była inspirowana inną produkcją filmową lub telewizyjną.

Seriale telewizyjne oparte na książkach miały o 58% większą oglądalność. Pod uwagę wzięto 100 najlepszych, brytyjskich produkcji, które były emitowane od 2013 do 2017 roku.

Raport The Publishers Association: teatr

Bilety na produkcje teatralne oparte na książkach sprzedawały się prawie trzykrotnie częściej. Ze względu na zainteresowanie te sztuki nie schodzą z afisza przez dłuższy czas niż inne przedstawienia.

Stephen Lotinga, dyrektor naczelny Stowarzyszenia Wydawców, podsumował raport tymi słowami:

Opowiadanie historii jest istotą branż twórczych i często najlepsze historie zaczynają się od książki.

Najlepsze historie są opowiedziane w książkach

Raport The Publishers Association: ekranizacje książek są oglądane chętniejNa CoPrzeczytac.pl często piszemy o filmowych i serialowych adaptacjach książek, bo jest ich naprawdę dużo. To prawda, że od książek zaczynają się najlepsze historie.

Badanie dotyczyło adaptacji książek na rynku brytyjskim, jednak jestem pewna, że podobnie jest w innych krajach. Jeżeli spojrzymy np. na amerykański box office, to nie jest inaczej. Wielką popularnością cieszą się np. adaptacje komiksów Marvela.

A co Wy myślicie na ten temat? Czy najlepsze historie zaczynają się od książek?

Więcej informacji o raporcie znajdziecie tutaj.

* Źródło artykułu: www.publishers.org.uk