Ranking Forbesa

Ranking Forbesa, który mamy przyjemność wam dziś zaprezentować, dotyczy oczywiście zarobków najpopularniejszych pisarzy na świecie. Magazyn już po raz kolejny oszacował ich zyski, tym razem jednak ranking ogranicza się jedynie do pięciu nazwisk. Niemniej kwoty, które padają w zestawieniu, mogą przyprawić o ból głowy. Z drugiej jednak strony, trudno się dziwić takim zarobkom, kiedy patrzymy na wyróżnione nazwiska. Jesteście ciekawi, kto załapał się w top 5? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Ranking Forbesa – jak liczono zarobki

Przede wszystkim należy tu jednak wspomnieć na początku, iż Ranking Forbesa powstał o szacunkowe zarobki pisarzy. Poza tym nie uwzględniono w nim podatków, stawek agentów literackich, prawników oraz innych osób współpracujących z autorami. Natomiast same szacunki dotyczą okresu od 1 czerwca 2018 roku do 31 maja 2019 roku, a w ich skład wchodzą przychody ze sprzedaży książek we wszystkich formatach oraz licencji, a poza tym tantiemy i inne wpływy.

Ranking Forbesa

Ranking Forbesa – top 5 najlepiej zarabiających pisarzy na świecie

I tak pierwsze miejsce przypadło (po roku nieobecności) J. K. Rowling. Na szczycie listy pisarka znalazła się głównie za sprawą drugiej części filmu pt. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oraz sztuki teatralnej Harry Potter i przeklęte dziecko. Ponadto jej konto zasiliły również tantiemy z parku rozrywki. Tym samym we wspomnianym okresie szacunkowe zarobki Rowling wyniosły 92 miliony dolarów.

Drugie miejsce przypadło w udziale Jamesowi Pattersonowi, który przewrotnie zalicza spadek swoich dochodów, mimo tak wysokiego miejsca w rankingu. Co ciekawe, w ciągu uwzględnionego okresu autor sprzedał znacznie więcej drukowanych książek, niż sama Rowling. Nie bez znaczenia jest tu tytuł Gdzie jest prezydent, który pisarz stworzył wraz z Billem Clintonem. Szacunkowe zarobki Pattersonna wynoszą 70 milionów dolarów.

Trzecie miejsce zajmuje Michelle Obama, a to za sprawą autobiografii pt. Becoming. Moja historia, która sprzedała się w różnych formatach w ponad 10 milionach egzemplarzy.  Literackiemu projektowi towarzyszyły liczne spotkania z czytelnikami, które odbywały się na stadionach, gdzie nabywało się na nie bilety. Tym samym szacunkowe zarobki Obamy wynoszą 36 milionów dolarów.

Czwarte miejsce należy do Jeffa Kinneya, który czytelników porwał świetną serią pt. Dziennik cwaniaczka. W zaledwie 12 miesięcy sprzedał 3,6 miliona egzemplarzy. Poza tym do tego należy doliczyć również przychody ze sprzedaży gadżetów, związanych z bohaterami serii. Tym samym szacunkowe zarobki Kinneya wynoszą 20 milionów dolarów.

Piąte, ostatnie miejsce w tym zestawieniu, zajmuje Stephen King. Należy tu wspomnieć, że pisarz spadł aż o dwa miejsca w porównaniu do ostatniego badania. W badanym okresie pisarz sprzedał 2,1 miliona egzemplarzy. Mniejszy przychód zaliczył z tytułu ekranizacji swoich powieści. Spadek wiąże się z faktem, że w 2017 roku King pobił rekord kasowy filmem To. Natomiast najnowsze produkcje nie cieszą się aż tak dużym zainteresowaniem widowni. Szacunkowe zarobki Kinga obecnie to 17 milionów dolarów.

Warto tutaj wspomnieć, że z pierwszej piątki w tym roku znikli Dan Brown i John Grisham.