Prokurator Paulina Świst

Prokurator Pauliny Świst to połączenie powieści erotycznej i kryminału. Debiut ukrywającej się pod pseudonimem autorki reklamowany jest jako książka o ostrym seksie, z ostrym językiem i ostrą akcją. Brzmi ekscytująco, prawda?

Paulina Świst to pseudonim pewnej młodej prawniczki, która postanowiła spróbować swoich sił w pisarstwie i wydała okraszony erotyką kryminał. W zamiarze Prokurator miał być mocną powieścią, ujawniającą kulisy działania polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Sam opis fabuły obiecywał już naprawdę dobrą historię z mafią, procesem sądowym i niegrzecznym seksem w tle. W efekcie, zamiast literackiego Pitbulla w stylu Patryka Vegi, otrzymaliśmy książkę dla kobiet, która aspiruje do bycia czymś więcej niż kolejną łatwą, erotyczną opowieścią. Nie jest źle, ale mogło być o wiele, wiele lepiej!

Prokurator – miłość w cieniu przemocy

To nie jest najlepszy czas w życiu Kingi. Błońska jest adwokatem w sprawie groźnego przestępcy – Szarego. Trzydziestoletnia prawniczka ma za zadanie wybronić swojego przyrodniego brata w procesie z góry skazanym na porażkę. W dodatku dowiedziała się, że jej mąż ma romans z młodą sąsiadką. Kobieta postanawia odreagować stres na imprezie, podczas której wdaje się we flirt z przystojnym facetem, a ich wspólny wieczór kończy się w niesamowitych, miłosnych uniesieniach.

Ten z pozoru nic nie znaczący skok w bok okazuje się być brzemienny w skutki. Mężczyzna z dyskoteki okazał się być prokuratorem w sprawie Szarego, z którym Błońska już wkrótce będzie musiała zmierzyć się na sali sądowej. Sytuację komplikuje fakt, że para zaczyna działać na siebie jak magnes, a ich spotkania zawsze kończą się wybuchami namiętnych emocji. Szary nie darzy swojej siostry zbytnią sympatią i zrobi wszystko, żeby uciec od kary. Na drodze stanie mu jednak prokurator Łukasz Zimnicki, dla którego ta sprawa zyskała całkowicie osobisty wymiar.

Prokurator – ostro, ale po kobiecemu

Paulina Świst miała świetny pomysł na fabułę. Dając wiarę zapewnieniom wydawcy, autorka jest z zawodu prawnikiem, więc dosyć wiernie przedstawiła kulisy dużych procesów sądowych. Powieść ta nie jest jednak, ani spektakularna, ani porywająca, a przy takim pomyśle na fabułę, z powodzeniem mogłaby by być.

Prokurator to książka do bólu kobieca, w której nawet przemoc oraz tak podkreślana „ostrość” zyskuje jakiś łagodniejszy wymiar. Ta powieść jest mocna jedynie, jeśli spojrzymy na nią z perspektywy literatury typowo kobiecej, w stereotypowym rozumieniu tego nurtu literatury. Tak jakby płeć piękna potrzebowała łagodniejszego obrazu rzeczywistości, w którym nawet ostry seks jest mniej ostry, a świat emocji dominuje nad twardym i bezwzględnym otoczeniem.

Prokurator jako reprezentant literatury erotycznej, w której dzieje się coś więcej poza seksem, z pewnością znajdzie uznanie wśród entuzjastek gatunku. Pod tym względem nie można powieści nic zarzucić – wpisuje się w konwencję, a nawet przekracza ją, wprowadzając nową jakość w postaci wątku kryminalnego. Wielu Czytelników może jednak poczuć się nieco oszukanych i stwierdzić pewne „niezgodności produktu z opisem”.

Prokurator – dla kogo?

Prokuratora polecam miłośniczkom prozy kobiecej, szczególnie tej erotycznej. Nie powinny być zawiedzione opisami scen miłosnych i dodatkowym, kryminalnym tłem. W relacji Błońskiej i tytułowego prokuratora aż kipi od emocji, również tych negatywnych. Ich miłość nie stroni nawet od przemocy, a Zimnicki to dosyć ciekawie skonstruowany bohater, wykraczający nieco poza schemat typowych postaci męskich w powieściach erotycznych.

Kto będzie zawiedziony Prokuratorem? Moim zdaniem debiut Pauliny Świst nie przypadnie do gustu fanom prawdziwego, literackiego mięcha. Entuzjaści kryminału również mogą czuć pewien niedosyt, mimo że wątek sensacyjny jest zdecydowanie najsilniejszą częścią książki.

Nie pozostaje Wam więc nic innego – sprawdźcie sami, do której grupy Czytelników należycie i czy Prokurator spełni wasze literackie oczekiwania!

Kup książkę Prokurator Pauliny Świst w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 6/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 6/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 5/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 5/10
 • 7/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 7/10
6.3/10

Fragment recenzji

Prokurator jako reprezentant literatury erotycznej, w której dzieje się coś więcej poza seksem, z pewnością znajdzie uznanie wśród entuzjastek gatunku. Pod tym względem nie można powieści nic zarzucić – wpisuje się w konwencję, a nawet ją przekracza, wprowadzając nową jakość w postaci wątku kryminalnego. Jednak wielu czytelników może poczuć się nieco oszukanych i stwierdzić pewne „niezgodności produktu z opisem”.

Sending
User Review
7.42/10 (31 votes)