Prace nad Shantaram wstrzymane

W czerwcu 2018 roku Apple ogłosiło serialową adaptację powieści Shantaram. Niestety wszyscy fani twórczości Gregory’ego Davida Robertsa będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Z powodu problemów przy realizacji serialu, prace nad Shantaram wstrzymane.

Shantaram znaczy boży pokój

Shantaram oznacza boży pokój. To imię nadali bohaterowi książki jego hinduscy przyjaciele, zamykając w nim całą historię zawartą w książce. Shantaram opowiada bowiem prawdziwą historię urodzonego w 1952 roku Australijczyka. Jest to próba odnalezienia prawdy o sobie w hinduskiej rzeczywistości, z jaką zetknął się główny bohater.

Ale droga do bożego pokoju wiodła przez tak dramatyczne wydarzenia, że chwilami aż trudno uwierzyć, że miały one miejsce naprawdę. Pisarz podkreśla jednak, że książka łączy prawdziwe przeżycia autora z wydarzeniami fikcyjnymi. Tak więc Shantaram nie powinno być traktowane jako autobiografia.

Sięgając po książkę poznamy świat szemranych interesów, handlu narkotykami i bronią,  fałszerstw, przemytu i gangsterskich porachunków.

Jednocześnie będzie to świat, w którym znajdzie się również miejsce na romantyczną miłość, głębokie przyjaźnie i poszukiwanie samego siebie. O tym właśnie jest Shantaram.

Plany ekranizacji Shantaram

Książka została opublikowana w Australii w 2003 roku i szybko stała się bestsellerem. Entuzjastyczne przyjęcie było zaskakujące dla samego autora. Zastanawiając się nad fenomenem swojej książki, mówił tak:

Wielu ludzi zareagowało na książkę w sposób bardzo emocjonalny, zaangażowali w to swoje rodziny i przyjaciół, namawiając ich do lektury. To, co jest w niej najbardziej interesujące, to fakt, że Lin, główny bohater, nikogo nie oceniał, w otwarty sposób opowiadał o tym, że się wstydzi swoich czynów, i żałował tego, co uczynił. Bardzo troszczył się o innych. Mężczyźni dziękowali także za to, że napisałem rzecz o miłości. Żołnierze, gliniarze, motocykliści, strażnicy więzienni, więźniowie odsiadujący wyroki i pracownicy ochrony, wszyscy pisali do mnie, dziękując za to, że opisałem twardego faceta, który szaleje z miłości.

Nic więc dziwnego, że postanowiono przenieść tytuł na ekrany. Pierwsze prace nad serialem inspirowanym książką rozpoczęto w czerwcu 2018 roku. W główną rolę wcielił się Charlie Hunnam, znany z tytułów takich jak chociażby Pacific Rim, Synowie Anarchii, czy Król Artur: Legenda miecza. Na planie pojawili się również Richard Roxburgh i Radhika Apte.

Niestety praca na planie nie przebiegała zgodnie z planem, dlatego postanowiono wstrzymać pracę nad serialem. Co wpłynęło na tę decyzję?

Prace nad Shantaram wstrzymane – książkę znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Prace nad Shantaram wstrzymano

Głównym problemem przy realizacji serialu jest wolne tempo powstawania scenariuszy do kolejnych odcinków. Wstępnie opracowano jedynie zarys fabularny pierwszego sezonu. Nie został on jednak doprecyzowany. Z tego powodu scenarzysta Eric Warren Singer został odsunięty od projektu. Na chwilę obecną nie wiemy, kto go zastąpi. Proces finalizacji scenariusza może zająć nawet kilka miesięcy, co znacznie oddala datę premiery.

Innym wyzwaniem, przed którym stoją producenci serialu, są kapryśne warunki pogodowe panujące obecnie w Indiach. Wszystko przez porę monsunową, która wkrótce opanuje południowo-zachodnią Azję, kiedy dojdzie do prognozowanego zakończenia prac nad scenariuszem. Konieczność przeczekania sezonu monsunów wymusi na ekipie kolejne miesiące oczekiwania.

Na chwilę obecną producenci zapewniają, że opóźnienia w pracach nad serialem nie wpłyną na obsadę głównych ról serialu. Niemniej jednak możliwe, że część aktorów drugoplanowych i statystów będzie musiało wycofać się z projektu.

Czytaliście Shantaram i czekacie na zakończenie prac nad serialem?
Jeśli nie mieliście jeszcze okazji, tytuł znajdziecie tutaj.