Pora na mroźne książki – zestawienie

Pora na mroźne książki! Pogoda za oknem jednoznacznie daje do zrozumienia, że to jeszcze nie koniec zimy. Tym samym nie mamy co liczyć na szybkie zniknięcie białego puchu i mrozu, który uparcie szczypie w nos i policzki. My należymy do miłośników tego typu pogody. Jesteśmy jednak w stanie zrozumieć tych, którzy wolą ciepło słonecznych promieni i powiew lata.
Dzisiejsze zestawienie to taki rodzaj naszego pocieszenia, które z przyjemnością Wam prezentujemy. Wyobraźcie sobie, że są na świecie miejsca, gdzie zima i mróz towarzyszą mieszkańcom przez większą część w roku. A dodatkowo, że pewna grupa ludzi decyduje się tam przeprowadzić z własnej, nieprzymuszonej woli. Brrr! Są też tacy, którzy za bardzo nie mieli wyboru, rodząc się w tych mroźnych rejonach. Z perspektywy bohaterów dzisiejszych książek i historii, ukrywających się pod tymi tytułami, nasza zima nie wydaje się taka zła i dokuczliwa. Zainteresowani? Koniecznie to sprawdźcie! Jeśli należycie do grupy ludzi, którzy uwielbiają zimę, to, kto wie, może odnajdziecie w tych książkach swoje miejsce na ziemi?
Pora na mroźne książki – Nieznane życie lodowców Bjørn Roar Vassnes
Bjørn Roar Vassnes zabierze czytelników w niezwykle ekscytującą i intrygującą podróż przez historię lodu, z którego pochodzi wszelkie życie na Ziemi. W związku z tym podczas tej wyprawy dowiecie się, jak lód z kół podbiegunowych jest powiązany z życiem wszystkich mieszkańców planety. Od słonecznej Kalifornii przez gorącą Afrykę, aż do Europy, która nawet nie wie, że korzysta na co dzień z lodów Arktyki. Autor w fascynujący sposób pokazuje kluczową dla istnienia planety zależność wszelkich form życia od lodowców. Ponadto wyjaśnia, jakie realne zagrożenia niosą ze sobą zmiany klimatyczne dotykające kół podbiegunowych.
Pora na mroźne książki – Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza Dominik Szczepański
W najnowszej publikacji Szczepański wyruszył w niezwykłą podróż od Działoszyna aż do bazy pod Nanga Parbat w Pakistanie. W związku z tym jako jeden z pierwszych wysłuchał emocjonujących opowieści tych, którzy dla Tomka znaczyli najwięcej. To przede wszystkim najbliższa rodzina: Anna Solska-Mackiewicz, jego największa miłość, z którą wspólnie wychowywał córkę. Nie brakuje tu również wspomnień Elisabeth Revol, która przywołała obrazy ostatniej wyprawy. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. Mówią: Był jednym z nas. Z czułością mówią o nim ci, którzy pamiętają jego walkę z nałogiem, i ci, którzy widzieli, jak pracuje z trędowatymi w Indiach.
Pora na mroźne książki – Witajcie na cholernej Arktyce Blair Braverman
Blair Braverman ma osiemnaście lat i zamieszkuje słoneczną Kalifornię. Jednak jej natura i marzenia pchają ją w stronę życia na kole podbiegunowym. W końcu udaje się jej wyjechać na Arktykę. Tam z kolei odbywa niezwykłą podróż przez śnieżyce, klaustrofobiczne jamy w śniegu i pulsującą zorzę polarną. W próbie oswojenia surowej Północy chodzi jednak o coś więcej niż pokonanie zimna.
To właśnie w krainie bezkresnej bieli dziewczyna zmierzy się ze światem, w którym zasady ustalają twardzi mężczyźni. Funkcjonowanie w zamkniętych społecznościach małych arktycznych wiosek sprawia, że autorka bardziej niż innych poznaje samą siebie. Tym samym ta lekcja życia sprawia, że z młodej i niepewnej dziewczyny Braverman przeistacza się w silną i nieustraszoną kobietę.
Książka dostępna od 20 lutego 2019 roku.
Pora na mroźne książki – Czekając na jednorożce Beth Hautala
Dla dwunastoletniej Talii McQuinn Arktyka nie jest wymarzonym miejscem na wakacje. Nie ma wyjścia musi tam pojechać z ojcem, który prowadzi badania nad wielorybami. Z tego powodu ojciec całe dnie spędza poza domem, a Talia zostaje sama ze wspomnieniami o zmarłej mamie. W związku z tym marzy o spotkaniu jednorożca. Według legend te zwierzęta spełniają życzenia. Jednym z życzeń dziewczynki jest pożegnanie się z mamą. Talia wie jednak, że jednorożce nie istnieją. Ale istnieją narwale, morskie ssaki, z których głowy wyrasta pojedynczy spiralnie skręcony róg. Istnieją i żyją właśnie w wodach Arktyki. Może więc one zdołają rozproszyć jej smutek? Piękna poetycka opowieść o rozstaniach, samotności i przyjaźni.
Recenzję tej niezwykłej powieści znajdziecie w tym miejscu.
Pora na mroźne książki – Odnaleźć sisu Katja Pantzar
Kanadyjska dziennikarka Katja Pantzar przeniosła się do odległego, nordyckiego kraju: Finlandii. Styl życia, który tam poznała, odmienił jej ciało i umysł. Ten ciekawy i praktyczny przewodnik pokazuje proste i racjonalne sposoby, pozwalające obudzić drzemiącą w nas siłę, odporność i determinację w dążeniu do celu. To dzięki nim Finowie co roku zajmują czołowe miejsca w rankingach najszczęśliwszych ludzi na świecie. Tym samy z tej książki dowiecie się jak codzienne spacery, jeżdżenie rowerem i pływanie korzystnie wpływają na nasze dolegliwości. I to bez karnetu w klubie fitness! Ponadto odkryjecie, dlaczego nic nie zastąpi regularnego kontaktu z naturą. Autorka zdradza również, czego nordycka dieta może nauczyć nas wszystkich o odżywianiu ciała, umysłu i duszy.
Recenzję znajdziecie tutaj.
Pora na mroźne książki – Zew natury. Moja ucieczka na Alaskę Guy Grieve
Guy Grieve zrobił i opisał w książce, to, o czym tak wielu tylko marzy: rzucił wszystko w diabły i wyjechał na rok w dzicz. W jego przypadku dziczą była Alaska. Gdy tylko przybywa na miejsce, od razu zaczynają się kłopoty: otóż nie ma pojęcia o życiu w lesie, nie mówiąc już o życiu w lesie przy temperaturach 60 stopni poniżej zera. Na szczęście znajduje przyjaciół: Indianina Charliego, który pomaga mu założyć obóz letni, i Dona, byłego harleyowca i zabijakę, który od kilkunastu lat żyje na Alasce wraz ze swoją indiańską żoną. Tym samym autor powozi psim zaprzęgiem, spotyka łosie, niedźwiedzie i wilki, poluje na bobry i pardwy. Głoduje i opycha się króliczym mięsem. Piękna przygoda, zakończona pełnym powodzeniem. Tym pełniejszym, że do pracy za biurkiem już nie wrócił. Książka ma w sobie coś porywającego i szaleńczego niczym przejażdżka pędzącym psim zaprzęgiem.