Pomysły na gwiazdkowe prezenty dla rodziców

Książki dla ojca:

Jacek Hugo-Bader Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

Gdy okazało się, że z zimowej wyprawy na Broad Peak nie wróci dwóch z czterech wspinaczy, Polska zawrzała. Zaczęły się wzajemne oskarżenia, nagonka na Adama Bieleckiego i Artura Małka, którzy zdaniem wielu, zostawili swoich kolegów na pewną śmierć. Emocje już opadły. Nie żyją Maciek Berbeka i Tomek Kowalski. Zostali pokonani przez góry. Polska pomału zapomina i wtedy Jacek Berbeka, Jacek Jawień i Krzysztof Tarasewicz podejmują decyzję: jedziemy szukać chłopaków, żeby ściągnąć ich z trasy i godnie pochować. Towarzyszy im wybitny polski reportażysta, Jacek Hugo Bader, który stara się zrozumieć siłę braterskiej miłości i udowadnia czytelnikom jedną ważną rzecz – ferowanie wyroków z perspektywy ciepłego mieszkania jest groteskowym nieporozumieniem. A pytanie, kto zawinił, dźwięczy w uszach jeszcze długo po przeczytaniu tego niesamowitego reportażu.

***

Artur Górski Masa. O pieniądzach polskiej mafii

Jarosław Sokołowski (pseudonim Masa) świadek koronny, którego zeznania pogrążyły Pruszków, wprowadza czytelnika w świat pieniędzy polskiej mafii. W rozmowie z dziennikarzem śledczym, Arturem Górskim w bezceremonialny sposób opowiada o realiach życia w niewyobrażalnym dla przeciętnego Polaka luksusie. Książka ta, napisana szorstkim kolokwialnym językiem, jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat sposobów zarabiania wielkiej, brudnej fortuny. Na szczęście wspomnienia Masy, zamiast fascynować i rozbudzać wyobraźnię, pozostawiają po sobie pewien niesmak. Obraz przestępczej Polski, który z całą pewnością warto poznać.

***

Dariusz Kortko, Judyta Watoła, Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga

Świetny film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego przypomniał nam, komu zawdzięczamy pierwszy przeszczep serca dokonany jeszcze w komunistycznej Polsce. Warto więc sięgnąć również po książkę i dowiedzieć się więcej o kulisach życia tego niezwykłego, pełnego sprzeczności człowieka. Religa był nałogowym palaczem i ministrem zdrowia, nie wierzył w Boga, ale w swojej pracy dokonywał cudów. Autorzy biografii nie starają się lukrować obrazu profesora i stawiać mu pomnik doskonałości. Wręcz przeciwnie – pokazują go takiego, jakim był, ze wszystkimi swoimi wadami i niedociągnięciami. Czytelnicy lubią bohaterów. Ale nie nieskazitelnych, tylko takich prawdziwych, z krwi i kości. Wciągająca i pouczająca lektura.

Książki dla mamy: 

Anna Herbich, Dziewczyny z Powstania

Historia wielkich wojen pisania jest zazwyczaj przez mężczyzn. I to oni do tej pory opowiadali nam o swojej walce lub jej braku. Ale trzeba również pamiętać, że w Powstaniu Warszawskim uczestniczyły także kobiety, które dzięki Herbich zostają wreszcie dopuszczone do głosu. Mają one do opowiedzenia setki fascynujących historii o strachu, śmierci i miłości, dzięki której można dokonywać rzeczy niemożliwych. „Dziewczyny z Powstania” to fascynująca lektura o heroicznej sile kobiet, którym przyszło żyć w tych okrutnych czasach.

***

Dorota Dardzińska, Kuchnia domowa, czyli synowa kontra teściowa

To propozycja na zabawny prezent dla teściowej. Autorka bloga „Widelcem i nożem” postanawia udowodnić, że kuchnia polska jest w stanie pogodzić tradycję z nowoczesnością. Te same produkty lub tematy są inspiracją dwóch, zupełnie różnych dań. Tytuł przewrotnie sugeruje pewną formę rywalizacji. Okazuje się jednak, że bardziej chodzi o wymianę doświadczeń i uczenie się od siebie nawzajem. Dardzińska szuka inspiracji w rodzinnych przepisach i do tego samego zachęca swoich czytelników.

***

Olga Tokarczuk, Księgi Jakubowe

Prawie tysiącstronicowy kolos, epicka księga o przeszłości i historii. Nie bez przyczyny została okrzyknięta najbardziej oczekiwaną książką roku, a zdaniem wielu krytyków, ma szanse na trwałe zapisać się w historii polskiej literatury. To wielowątkowa, skomplikowana powieść o XVIII-wiecznej Polsce, religii, herezji i mistyce. Lektura zdecydowanie dla wprawionych czytelników. Ta pięknie wydana książka Tokarczuk obowiązkowo powinna się znaleźć na półce każdego fana literatury na najwyższym poziomie.

Wszystkie pozycje znajdziesz w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl >