W 2016 roku przypada 400. rocznica śmierci wielkiego angielskiego dramaturga, Wiliama Szekspira. Brytyjskie wydawnictwo Hogarth Press, chcąc uczcić tę wiekopomną chwilę, zaprosiło do współpracy przodujących pisarzy współczesnej literatury, w celu odnowienia dzieł napisanych przez Szekspira. W ten oto sposób powstał Projekt Szekspir, a 16 czerwca wydany został jego kolejny owoc w postaci książki Anne Tyler Poskromienie złośnicy. Dziewczyna jak ocet

dziewczyna jak ocet

Projekt Szekspir – kolejna książka!

Poskromienie złośnicy to jedna z najpopularniejszych komedii napisanych przez Williama Szekspira. W oryginalnym utworze „złośnicą” jest córka majętnego kupca, Katarzyna. Ma on również drugą córkę, młodszą i znacznie spokojniejszą, Biankę, i to o jej wdzięki zabiegają mężczyźni. Jednak kupiec nie zgodzi się na ślub młodszej córki, dopóki za mąż nie wyjdzie jej starsza siostra.

W jaki sposób Anne Tyler, laureatka Nagrody Pulitzera, uwspółcześniła słynne dzieło angielskiego dramaturga? Główną bohaterką książki Dziewczyna jak ocet jest Kate Battista, żyjąca w świecie swojego ojca naukowca. To właśnie jemu i swojej młodszej, zarozumiałej siostrze poświęca najwięcej czasu. Tymczasem ojciec jest bliski przełomowego odkrycia, jednak ostateczny sukces staje pod wielkim znakiem zapytania, gdy dowiaduje się, że jego asystentowi naukowemu grozi deportacja. Doktor stara się za wszelką cenę pomóc Pioderowi Czerbakowi zostać w Stanach Zjednoczonych. Wpada na błyskotliwy pomysł, który niefortunnie wiąże się z jego starszą córką.

Anne Tyler, pisząc na nowo komedię Poskromienie złośnicy, podejmuje istotny temat i zadaje pytanie: czy kobieta współczesna jest w stanie poświęcić się dla mężczyzny? Jeżeli chcecie poznać odpowiedź, sięgnijcie po książkę Poskromienie złośnicy. Dziewczyna jak ocet.