Podręczniki 2018/2019. Co warto wiedzieć? Sprawdź podręczniki w TaniaKsiazka.pl >>

Drodzy rodzice, już najwyższy czas, żeby na chwilę oderwać się od wakacyjnego leniuchowania i zorientować w sprawie podręczników szkolnych. Postarałam się zebrać wszystko, co powinniście wiedzieć na ich temat przed zbliżającym się rokiem szkolnym 2018/2019.

 

Podręczniki 2018/2019. Co warto wiedzieć? Sprawdź podręczniki w TaniaKsiazka.pl >>

Podręczniki 2018/2019. Co warto wiedzieć? Dotacje celowe

W roku szkolnym 2018/2019, tak jak w roku ubiegłym, państwo będzie dotować zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych do szkół.

Z darmowych podręczników będą mogli skorzystać uczniowie wszystkich ośmiu klas szkoły podstawowej i ostatniej, jedynej w zbliżającym się roku szkolnym, trzeciej klasy wygaszanego gimnazjum. Dotacja nie dotyczy podręczników do nauczania przedszkolnego, nauki w zerówkach, w szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych.

Dokładniej, z  prawa do darmowych podręczników skorzystają:

 • uczniowie szkół podstawowych,
 • uczniowie artystycznych szkół podstawowych, które realizują kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej,
 • uczniowie trzeciej klasy gimnazjum,
 • uczniowie klas dotychczasowego gimnazjum prowadzonych w szkołach innego typu,
 • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie dotychczasowego gimnazjum,
 • uczniowie szkolnych punktów konsultacyjnych oraz szkół, które umożliwiają uczniom uzupełnienie wykształcenia w zakresie szkoły podstawowej lub dotychczasowego gimnazjum.

Przypomnę jeszcze, że uczniowie powinni dbać o podręczniki, które dostaną. Dyrektor szkoły będzie mógł pod koniec roku zażądać zapłaty kary za zniszczone lub zgubione książki i materiały edukacyjne.

Szczegółowo o tegorocznych dotacjach celowych pisała Malwina:

Powiązane: Dotacje celowe na podręczniki i materiały edukacyjne 2018

Szkoła podstawowa i gimnazjum. Podręczniki, które trzeba kupić

Szkoły podstawowe i gimnazja nie zapewniają książek do wszystkich przedmiotów. We własnym zakresie trzeba będzie kupić podręczniki i materiały ćwiczeniowe:

 • do nauki dodatkowego języka obcego,
 • do religii,
 • do etyki,
 • do przygotowania do życia w rodzinie.

Podręczniki 2018/2019. Co warto wiedzieć? Sprawdź podręczniki w TaniaKsiazka.pl >>

Podręczniki 2018/2019. Szkoły ponadgimnazjalne

Podręczniki w szkołach ponadgimnazjalnych: liceach, technikach i szkołach branżowych (dawniejsze szkoły zawodowe) nie są dotowane. Czyli uczniowie będą musieli się w nie zaopatrzyć we własnym zakresie.

W tym roku nie będzie też zmian w podręcznikach do nauki zawodu. W tej kwestii można się spodziewać nowych zasad dopiero w przyszłym roku szkolnym. MEN w nowelizacji ustawy Prawo oświatowe skierowanej do konsultacji społecznych 26 czerwca 2018 proponuje odstąpić od dopuszczania do użytku szkolnego tradycyjnych podręczników do nauki w zawodach. Planuje je zastąpić materiałami edukacyjnymi (elektronicznymi i klasycznymi).

Szerzej o podręcznikach do szkół branżowych pisałam w artykule:

Podręczniki 2018/2019. Co warto wiedzieć? Sprawdź podręczniki w TaniaKsiazka.pl >>

300 zł państwowej wyprawki dla każdego ucznia

W tym roku wchodzi w życie program Dobry start, który gwarantuje 300 zł wsparcia dla każdego ucznia. To pieniądze, które można przeznaczyć np. na zakup podręczników i artykułów szkolnych.

Przygotowałam Wam najważniejsze informacje o tym programie:

 • Mogą z niego skorzystać wszyscy uczniowie do 20 roku życia (do 24 w przypadku niepełnosprawności). Wsparcie nie obejmuje przedszkolaków i uczniów zerówek.
 • Nie ma kryterium dochodowego.
 • Termin składania wniosków: 1 lipca – 30 listopada 2018.
 • Wnioski można składać tam, gdzie rozpatrywane są świadczenia 500+ (urzędzie gminy/miasta, ośrodku pomocy społecznej, powiatowym centrum pomocy rodzinie lub innej organizacji, która się tym zajmuje).
 • Czas oczekiwania na pieniądze to mniej więcej 2 miesiące.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym programie, to szczegółowo pisałam o nim w artykule:

To prawie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące podręczników w roku szkolnym 2018/2019. Jest jeszcze jedna istotna sprawa: gdzie można kupić tanie podręczniki? 😉 Wszystkich zainteresowanych zapraszam tutaj.

Podręczniki do 33% taniej. Tanie podręczniki w TaniaKsiazka.pl

Dajcie mi znać w komentarzach, czy artykuł okazał się pomocny. Może jest jeszcze jakaś podręcznikowa kwestia, która Was nurtuje i o której warto byłoby napisać?

Aneta Świderska