Podaruj książce drugie życie

Podaruj książce drugie życie

Na Twojej półce zalegają stare, zapomniane książki, których już dawno nikt nie czyta, a sama myśl o ich wyrzuceniu wydaje ci się barbarzyństwem? Skorzystaj z kilku prostych patentów na generalne porządki w domowej biblioteczce.  

Przegląd

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest dokonanie przeglądu całego księgozbioru. Najlepiej, jeśli spiszemy autorów na oddzielnej kartce – może się bowiem okazać, że posiadamy unikatowe egzemplarze, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Warto przeszukać Internet, by dowiedzieć się czegoś o konkretnych tytułach. Niektóre stare wydania mogą być poszukiwane przez pasjonatów lub kolekcjonerów. Wstępna selekcja pozwoli nam zdecydować, które książki zostawiamy, a których chcemy się pozbyć. Z pewnością wśród staroci można odnaleźć coś, co będzie nas interesować. To również dobra okazja do zreperowania uszkodzonych woluminów.

Możliwości z zyskiem

Pozbycie się zalegających książek wcale nie musi być wielkim kłopotem. Jeśli posiadamy jedyne wydania popularnych tytułów, które nigdy nie były wznawiane, nie będzie problemu ze sprzedażą ich poprzez aukcje internetowe. Nawet zniszczone egzemplarze mogą osiągać wysokie ceny. Innym sposobem jest odwiedzenie antykwariatów. Znacznie zwiększymy swoje szanse, wybierając nowsze, dobrze wyglądające książki, które z jakiś powodów już nam się znudziły lub były nietrafionym gwiazdkowym prezentem. Antykwariaty chętniej przyjmują popularne bestsellery i ponadczasowe lektury szkolne. To samo tyczy się podręczników, repetytoriów czy różnego rodzaju słowników. Ich sprzedaż nie przyniesie nam dużych zysków, ale możemy być pewni, że dzięki nowym właścicielom nasze książki znowu zaczną żyć.

Bądź hojny!

Co zrobić, gdy dwie poprzednie opcje zawiodły? Zawsze można zostawić kilka egzemplarzy w specjalnych miejscach wymiany książek. Pozwala to zupełnie za darmo podzielić się swoim zbiorem z kimś innym, a nawet samemu stać się właścicielem pozostawionej książki. Równie dobrym pomysłem jest zorientowanie się, które biblioteki w naszej okolicy przyjmują używane egzemplarze czytelników. Z pewnością najbardziej zainteresowane powiększeniem zasobów lub wymianą zniszczonych woluminów na nowsze będą małe, źle zaopatrzone placówki. Również domom dziecka mogą przydać się dobrze zachowane książeczki dla dzieci i młodzieży.

Sytuacje wyjątkowe

Strych czy piwnica mogą kryć prawdziwe książkowe perełki. Warto poszukać starych wydań, które na rynku kolekcjonerskim osiągają naprawdę wysokie ceny. Najbardziej wartościowe są pierwsze edycje wysoko artystycznych dzieł znanych twórców. W tej grupie znajdują się również pięknie ilustrowane bajki dla dzieci, stare przewodniki czy mapy. Dlatego przy wietrzeniu zbiorów należy dokładnie przeanalizować stare książki. Może się bowiem okazać, że coś, co wydaje nam się zniszczoną i niepotrzebną lekturą, jest w rzeczywistości białym krukiem.

A wy, co robicie z niepotrzebnymi książkami?

[button url=”http://coprzeczytac.pl/wp-content/uploads/2014/07/Podaruj-książce-drugie-życie-Malwina-Szewczyk.pdf” target=”blank” background=”#ef702d” wide=”yes”]Pobierz artykuł w wersji pdf >[/button]