Wydarzenia literackie

Plebiscyt O!Lśnienia 2021 – ostatnie dni głosowania! Oto nominacje w kategorii Literatura

Plebiscyt O!Lśnienia 2021 - ostatnie dni głosowania! Kto nominowany w kategorii Literatura?

Plebiscyt O!Lśnienia 2021 – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa potrwa jeszcze tylko kilka dni. Organizatorzy mają na celu wyróżnienie artystów i ludzi kultury, których twórcza praca olśniła odbiorców w 2020 roku. Kandydatów wskazują pomysłodawcy nagrody, jednak o ostatecznym przyznaniu wyróżnienia decydują internauci – jeśli macie więc ochotę, możecie oddać swój głos! Jak? Gdzie? Do kiedy? O tym piszę poniżej.

Plebiscyt O!Lśnienia 2021 - ostatnie dni głosowania! Kto nominowany w kategorii Literatura?

Plebiscyt O!Lśnienia 2021

To już szósta edycja tego wydarzenia. W plebiscycie O!Lśnienia każdego roku twórcy nagradzani są w 8 kategoriach: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna i Jazz, Teatr, Serial oraz Herosi Kultury. Z pewnością i tym razem nie zabraknie więc wielowymiarowych kulturalnych wrażeń!

Tegoroczne głosowanie trwa do północy 28 lutego na stronie olsnienia.onet.pl. Nazwiska laureatów poznamy 5 marca – o godzinie 20:00 w Pałacu Potockich w Krakowie rozpocznie się gala. Ze względu na pandemię wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności, na stronach organizatorów będzie jednak można obejrzeć transmisję online.

Nas – jak wiadomo – interesują przede wszystkim książki, dlatego poniżej przedstawiam Wam 3 pisarki, nominowane w kategorii Literatura.

Plebiscyt O!Lśnienia 2021 – nominowani w kategorii Literatura:

Zyta Rudzka Tkanki miękkie

Zyta Rudzka Tkanki miękkie (Wydawnictwo W.A.B.)

Za prozę rozprawiającą się z mitem Don Juana, opisującą męską starość, uwiąd ciała i pragnień.

~uzasadnienie organizatorów

Tkanki miękkie to opowieść o skomplikowanej relacji łączącej ojca i syna. A może bardziej o tym, co z niej zostało: skrawkach miłości, przytłaczającym poczuciu obowiązku, a także głębokim kryzysie egzystencjalnym.

Mira Marcinów Bezmatek

Mira Marcinów Bezmatek (Wydawnictwo Czarne)

Za bezkompromisowy, dojrzały debiut, w którym autorka opisuje historię zaborczej miłości między córką a matką, miłości naznaczonej umieraniem. Poruszająca książka.

~uzadsadnienie organizatorów

Bezmatek to oparta na wątkach autobiograficznych, wypełniona uczuciami opowieść o córce, której umiera matka. W swojej debiutanckiej powieści Mira Marcinów mierzy się z doświadczeniem straty, przygląda się matce z perspektywy dziecka i osoby dorosłej.

Joanna Bator Gorzko, gorzko

Joana Bator Gorzko, gorzko (Wydawnictwo Znak)

Za misternie utkaną opowieść o trzech pokoleniach kobiet, które próbują wywalczyć sobie prawo do niezależności.

~uzasadnienie organizatorów

Gorzko, gorzko to saga rodzinna opisująca historie czterech kobiet. Główna bohaterka, Kalina, nitka za nitką rozplątuje tajemnice w poszukiwaniu prawdy o przeszłości rodziny, a przeżycia z tym związane działają na nią jak terapia.

Plebiscyt O!Lśnienia 2021

Na koniec pytanie do Was: weźmiecie udział w głosowaniu? Dajcie znać w komentarzach, która autorka Waszym zdaniem powinna otrzymać nagrodę.

Zobacz także: