Pióro Fredry to konkurs, w którym wyłaniana jest Książka Roku.
Wyróżnienie to można uznać za jedno z najważniejszych w Polsce. Warto również wspomnieć, że jest to jedyne takie wydarzenie na skalę krajową, gdzie odbywa się także konkurs edytorski. Gala odbywa się we Wrocławiu i to właśnie tam podczas jubileuszowych 25. Wrocławskich Targów Dobrych Książek w Hali Stulecia poznamy zwycięzcę.

Pióro Fredry – lista nominowanych

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 137 książek. Spośród nich, jury w składzie: przewodniczący – prof. Marcin Cieński (Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Christos Mandzios (ASP Wrocław), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław), Barbara Marcinik (Program Trzeci Polskiego Radia) i Barbara Piegdoń-Adamczyk (kwartalnik Książki. Magazyn do czytania) wybrało następujące pozycje, które będą ubiegać się o prestiżowy tytuł Książki Roku:

books-education-school-literature-48126Barbara Kosmowska – Tru.

Katarzyna Piętka – Gry i zabawy z dawnych lat.

Michał Rusinek – Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej.

Filip Springer – Miasto archipelag.

Jerzy Pilch – Zawsze nie ma nigdy.

Do kogo powędruje główna statuetka Pióra Fredry i tytuł Książki Roku? Tego dowiemy się już 1 grudnia bieżącego roku, podczas otwarcia wspomnianych już Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Warto wspomnieć, że pozostali uczestnicy otrzymają także pamiątkowe statuetki i nagrodę pocieszenia w postaci zestawu ekskluzywnych piór. Jak podkreślają organizatorzy, wyróżnienie ma na celu wyłonienie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w danym roku. Muszą one nieść wartości merytoryczne, literackie i edukacyjno-poznawcze. Jury ocenia również poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.

Wszystkim nominowanym życzymy powodzenia. Tymczasem czytelników zachęcamy do zapoznania się z wymienionymi tytułami. A może macie jakieś własne przypuszczenia, która z propozycji zyska tytuł Książki Roku? Koniecznie podzielcie się opiniami!