Pióro Fredry i Dobre Strony 2021 - znamy laureatów!

Podczas 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek poznaliśmy laureatów nagród edytorskich za najpiękniejsze książki: Pióro Fredry i Dobre Strony 2021.

Pióro Fredry i Dobre Strony 2021 - znamy laureatów!

Pióro Fredry i Dobre Strony 2021
Nagrody dla wydawców za najlepiej wydane książki

Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony to wyróżnienia przyznawane wydawcom przez Wrocławski Dom Literatury. To już tradycja, że laureatów poznajemy podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

W tym roku do obu konkursów zgłoszono 122 książki z 61 wydawnictw. Zaś o tym, które z nich zasługują na nagrody, zdecydowało Jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Karolina Maria Wiśniewska.

Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu - okładka książki

źródło: strona Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Pióro Fredry 2021 dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Pióro Fredry, nagroda dla najlepiej wydanej książki dla dorosłych, w tym roku powędrowała do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Instytucję nagrodzono za książkę Barbary Banaś Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we WrocławiuZa oprawę graficzną odpowiada Joanna Jopkiewicz. Nagrodzona książka jest monografią dotyczącą 40-letniej pracy twórczej projektantów szkła użytkowego z Huty Szkła gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej.

O, Choroba. Projekt charytatywny, Boguś Janiszewski - okładka książki

Dobre Strony 2021 dla Wydawnictwa Agora

Jury zdecydowało, że na nagrodę dla najlepiej wydanej książki dla dzieci zasługuje Agora. Doceniono O, choroba! Bogusia Janiszewskiego zilustrowaną przez Maxa Skorwidera. To merytoryczna i pełna empatii książka o raku. Ta publikacja to projekt charytatywny, a dochód ze sprzedaży wspiera działania Fundacji Iskierka działającej na rzecz dzieci z chorobą nowotworową i ich rodziców.

Warto zaznaczyć, że książka powstawała we współpracy ze specjalistami: lekarzami, psychologami i pacjentami. Nie tylko łamie tabu, ale też pomaga poradzić sobie z trudnymi emocjami.

Oba wydawnictwa dostały po nagrodzie pieniężnej w wysokości 20 tys. złotych. Jej fundatorem jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Zgodnie z regulaminem te środki mają przeznaczyć na wydanie nowych książek.

Sprawdź też: