Ekranizacje i adaptacje

Pierwszy śnieg – ekranizacja kryminału Jo Nesbo już w przyszłym roku

pierwszy śniegPowstaje ekranizacja kryminału Jo Nesbo, Pierwszy śnieg. Najlepszej książki w Norwegii z roku 2007. Premiera adaptacji bestsellerowej powieści, wybitnego skandynawskiego pisarza, zapowiedziana została na 13 października 2017 roku.

Pierwszy śnieg jest siódmą książką Jo Nesbo z cyklu o detektywie Harrym Hole. Fabuła tego tomu rozgrywa się w listopadzie, w Oslo. Zima zaskakuje mieszkańców i śnieg pojawia się wcześniej niż zwykle. Razem z nim da się zauważyć w przydomowych ogródkach wesołe i niewinne bałwany. Takiego samego spotyka u siebie Brite Becker. Jak się później okazuje, skierowany w stronę domu bałwan nie jest dziełem jej męża i syna. Wraz z zimą, do lokalnych gazet zaczynają napływać także informacje o kolejnym morderstwie. Nie jest to pierwsze takie zabójstwo, a w pobliżu miejsca zbrodni zawsze pojawia się tajemniczy bałwan. Harry Hole staje przed wyzwaniem złapania seryjnego mordercy, grasującego po Oslo.

Pierwsza wzmianka o ekranizacji przygód komisarza Harry’ego Hole pojawiła się w 2011 roku. Za kamerą miał wtedy stanąć sam Martin Scorsese (Wilk z Wall Street), jednak trzy lata później nastąpiło drobne przetasowanie. W 2014 roku reżyserem został Tomas Alfredson (Szpieg), natomiast Martin Scorsese, producentem wykonawczym. Scenariusz do adaptacji thrillera Jo Nesbo, napisali Matthew Michael Carnahan (World War Z) oraz Hossein Amini (Drive).

Postać Harry’ego Hole zagra Michael Fassbender, popularny aktor, znany chociażby z serii filmów X-Men czy też hitowej produkcji Quentina Tarantino, Bękarty wojny. W pozostałych rolach ujrzymy Rebecce Ferguson (Katrine Bratt) oraz J.K. Simmonsa (Arve Støp).

Pierwszy śnieg to najpopularniejsza część cyklu z Harrym Hole. Trudno się więc dziwić, że wróży się jej ogromny sukces. Miejmy nadzieję, że tak się stanie i będziemy mogli cieszyć się kolejnymi adaptacjami przygód tego charyzmatycznego detektywa.