622 californium

Czy życie pisarza może być interesujące w takim stopniu, aby stało się inspiracją do stworzenia gry komputerowej? Odpowiedź pojawiła się 17 lutego 2016 roku, wraz z premierą gry Californium.

Twórcom gry, Darjeeling oraz Nova Production, za wzorzec posłużyła biografia Philipa K. Dicka (ur. 16 grudnia 1928, zm. 2 marca 1982), wybitnego pisarza literatury fantastycznej. Jego dzieła  literackie zostały zauważone już wcześniej i doczekały się wielu ekranizacji, jak chociażby Raport Mniejszości czy Pamięć absolutna. Fani gier komputerowych, być może nieświadomie, mieli także już styczność z fikcją tworzoną przez Dicka. Wpływ twórczości pisarza widać w grach z serii Deus Ex.

Californium jest pierwszoosobową grą przygodową z gatunku science fiction, w której wcielamy się w rolę pisarza Elvina Greena. Akcja gry ma miejsce w 1967 roku w Berkeley, miejscu zamieszkania głównego bohatera. Na tym etapie życia Elvin boryka się z wieloma problemami, opuszcza go żona Thea wraz z córką. Ukończenie jego debiutanckiej powieści wydaje się coraz bardziej nierealne, na dodatek opuszcza go dotychczasowy wydawca Teddy. Przytłoczony przez życie pisarz zaczyna nadużywać alkoholu i narkotyków, staczając się coraz bardziej. Będąc pod wpływem serii halucynacji odkrywa alternatywne rzeczywistości, które całkowicie zmieniają jego życie.

Idea powstania gry Californium zrodziła się  w 2011 roku, gdy twórcy rozpatrywali różne sposoby uczczenia 30 rocznicy śmierci pisarza. Po kilku tygodniach dyskusji powstał pomysł stworzenia gry komputerowej, która będzie traktowała o życiu i pracy Philipa K. Dicka. Cały zespół był zachwycony możliwością pracy nad tak interesującym projektem, który dotyczył jednego z ważniejszych przedstawicieli gatunku science fiction. Jak stwierdził producent gry Noam Roubach z firmy Darjeeling, wszystko co zostało napisane przez amerykańskiego pisarza w latach 50 i 60 jest teraz częścią współczesnego świata. Między innymi dehumanizacja człowieka czy też internet.