panika recenzja książkiPanika Lauren Oliver to opowieść o nastolatkach z Carp, niewielkiego miasta Stanów. Czy warto ją przeczytać? O tym poniżej, zapraszam do lektury recenzji książki.

Ci, którzy zdecydują się sięgnąć po tę książkę, odkryją w niej czterech bohaterów – amerykańskich nastolatków, którzy nie mają przed sobą wielkich perspektyw. Początkowe lata życia przyszło im spędzić w mieście, w którym panuje nuda i duże bezrobocie. Mają jednak coś, co podnosi ciśnienie i może pomóc w ucieczce do „lepszego miejsca” – w ich szkole organizowana jest co roku gra zwana paniką. Ten, kto w niej zwycięży, zgarnia niezłe pieniądze. Nasi bohaterowie z różnych powodów przystępują do gry.

Powieść czytamy patrząc na wydarzenia oczami Heather oraz Dodge’a. Jest to o tyle fajne, że przełączamy się na dwa zupełnie różne punkty widzenia i powody uczestnictwa w grze. Ona – nieśmiała, niepewna siebie nastolatka próbuje nabrać wiary w swe możliwości. On, brat niepełnosprawnej dziewczyny, marzy o tym, by się zemścić.

Autorce udało się sprawić, że trudno jest zdecydować się na to, komu będziemy kibicować. Postaci zostały dobrze nakreślone i przesuwamy swoją sympatię pomiędzy nastolatków, trzymając kciuki kolejno za każde z nich, by udało im się zwyciężyć w wyzwaniach, jakie postawią przed nimi reżyserzy paniki.

Lauren Oliver zbudowała ciekawą historię którą czyta się bardzo szybko. Cechują ją dobrze nakreśleni, wzbudzający sympatię bohaterowie oraz wartka akcja. To bardzo dobra młodzieżówka, która pozwala przyjemnie spędzić kilka godzin. Wydarzenia nie zaskakują tak mocno, jakby mogły, jednak opowieść jest na tyle sprawnie prowadzona, że z zainteresowaniem przewracałam kolejne strony, chcąc poznać zakończenie.

Dużo nie stracicie nie sięgając po Panikę, jeśli jednak zdecydujecie się na przeczytanie – historia nie jest banalna, idea gry polegającej na wyzwaniach jest znakomitym pomysłem na kanwę powieści. Czyta się ją na tyle przyjemnie, że nie powinniście żałować poświęconego na nią czasu. Moja ocena: 7 / 10 punktów.

Książkę Panika można kupić w księgarni TaniaKsiazka.pl – zapraszamy gorąco.