ReportażeZapowiedzi i nowości

Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021 – zapowiedź od Margaret Attwood

Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021 - zapowiedź od Margaret Attwood Palące pytania

Już 13 października na rynku wydawniczym pojawi się zbiór tekstów autorki bestsellerowej powieści Opowieść Podręcznej. Dzieło Margaret Attwood zatytułowane Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021 to zbiór referatów, wykładów i szkiców, które wychodziły spod jej pióra przez prawie dwadzieścia ostatnich lat. 

Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021 na TaniaKsiazka.pl

Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021 – najnowsze teksty Margaret Attwood 

Palące pytania Margaret Atwood są rezultatem niemal dwóch dekad jej przemyśleń na temat zmieniającej się rzeczywistości. Autorka z dużą uważnością i czujnością przyglądała się różnorodnym zjawiskom, a jej teksty powstawały przy okazji przełomowych wydarzeń. Na przykład niedługo po zamachu na World Trade Center czy w czasie akcji #metoo, która zdemaskowała ogromny problem molestowania seksualnego. W zbiorze znajduje się również podsumowanie wielu różnorodnych afer politycznych, seksualnych i obyczajowych. Skandali, jakie przetoczyły się przez Stany Zjednoczone oraz Europę, wstrząsając opinią publiczną.

Atwood pisała również w czasie pandemii, która miała ogromny wpływ na cały świat, na jakiś czas zatrzymując w miejscu jego bieg. Nagła pauza, pozostawanie w stanie zawieszenia i brak wiedzy na temat tego, co dalej, natchnęły pisarkę nie tylko do refleksji. Skłoniły ją również do postawienia nurtującego wszystkich pytania o to, jak będzie wyglądał świat i ludzie w tej bliższej i dalszej przyszłości.

Margaret Atwood o literaturze

W publikacji Palące pytania znalazły się również teksty podejmujące tematy, będące znakiem rozpoznawczym publicystyki tej kanadyjskiej twórczyni. Znajdziemy w nich zatem tajniki pisarskiego rzemiosła i dużo wiedzy przydatnej dla początkujących pisarzy. Nie brakuje także rozmyślań o literaturze, m.in. o jej miejscu w świecie. Autorka zachęca do czytania klasyków i pisarzy współczesnych. Odwołuje się do dzieł Szekspira, Dickensa i Kafki, ale rozmyśla także o literackich ścieżkach Alice Munro, Ursuli K. Le Guin, Raya Bradbury’ego, W.G. Sebalda czy Doris Lessing. Interesujące jest również jej świeże spojrzenie na twórczość naszego polskiego reportażysty, Ryszarda Kapuścińskiego.

Książkę już teraz możecie zamówić pod tym linkiem.

Czytajcie także: