Ostatni Mai Lunde - premiera trzeciej części tetralogii Ostatni Mai Lunde

13 stycznia w nasze ręce trafi kolejna część niesamowitej Tetralogii klimatycznej. Ostatni Mai Lunde to trzecia zaraz po bestsellerowej Historii pszczół i Błękicie powieść norweskiej pisarki mieszcząca się w bestsellerowym cyklu o apokalipsie, którą sami sobie zgotowaliśmy, a która zbliża się do nas coraz szybciej.

Ostatni Mai Lunde Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Ostatni Mai Lunde

Jeśli czytałeś dwie poprzednie części tego fascynującego, głośnego cyklu Tetralogia klimatyczna, wiesz, że i po tym tomie możesz spodziewać się intrygującej i pouczającej powieści z wyjątkowym klimatem. Maja Lunde bowiem to nie tylko norweska pisarka. To prawdziwa mistrzyni, która precyzyjnie i z ogromnym wyczuciem snuje apokaliptyczne wizje przyszłości ludzkości. Jest wnikliwą badaczką ludzkiej psychiki i obserwatorką życia.

Powieść Ostatni Mai Lunde nazywana jest jej najlepszą dotychczasową książką. Znajdziemy tu trzy plany czasowe, trzy miejsca, trzy przeplatające się i uzupełniające wzajemnie historie o ludziach i zwierzętach. I jak to u niej bywa, pojawi się pytanie do namysłu dla czytelnika. Czy zdążymy naprawić błędy ludzkości?

Ostatni Mai Lunde – fabuła

Pierwsza z nich rozpoczyna się w 1881 roku, w Sankt Petersburgu. Do zoologa o imieniu Michaił trafiają odnalezione w Mongolii kości nowego gatunku konia. Faunista z ogromnym zdumnieniem odkrywa, że te szczątki są bardzo zbliżone do szkieletu prehistorycznego dzikiego zwierzęcia! Ta intrygująca cząstka tajemnicy ewolucji sprawia, że mężczyzna zaczyna marzyć o wyprawie badawczej na stepy mongolskie. Czy awanturnik i poszukiwacz przygód Wolff pomoże mu ziścić to pragnienie?

Wydarzenia drugiej historii mają miejsce w Mongolii, w 1992 roku. Karin wraz ze swoim synem Mathiasem zmierzają do Parku Narodowego Chustajn. Kobieta dorastała w rezydencji Carinhall, należącej do niemieckiego zbrodniarza wojennego Hermana Göringa,  gdzie w niewoli trzymano Konie Przewalskiego. Od tamtej pory nie ustaje w staraniach, żeby sprowadzić je z Europy do Mongolii, ponieważ właśnie tu, przed laty żyły one na wolności. Wydaje się, że nareszcie jest bliska swego celu. Jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić?

Trzecia opowieść przenosi nas do Norwegii, daleko w przyszłość, bo do roku 2064. Eva wraz z córką prowadzą podupadającą rodzinną farmę. Europa powoli się rozpada. Wszędzie widać ruiny i zgliszcza. Brakuje im prądu i żywności i nie mają na kogo liczyć, ponieważ sąsiedzi wyjechali na północ. Nastoletnia Isa błaga matkę, żeby i one, podobnie jak inni ludzie uciekły z tego przerażającego niszczejącego miejsca. Eva jednak odmawia. Nie chce opuścić zwierząt, zwłaszcza dzikiej klaczy, która spodziewa się źrebaka. Pewnego dnia do ich drzwi puka tajemnicza kobieta, która szuka noclegu. Czy Louis ściągnie na nie zgubę?

Książkę możesz zamówić w tym miejscu. Wszystkie książki z cyklu Tetralogia klimatyczna dostępne są tutaj.

Powiązany artykuł: