FantasyPolecamyZapowiedzi i nowości

Opowieści o Ojczyźnie – zapowiedź książki Dmitrija Glukhovsky’ego

Opowieści o ojczyźnie - zapowiedź książki Dmitrija Glukhovsky'ego Opowieści o Ojczyźnie

W swoim dorobku ma takie bestsellerowe tytuły jak Metro 2033, Outpost czy Futu.re, ale także tytuł „agenta obcego wpływu”. Dmitrij Glukhovsky został bowiem wyklęty w rodzinnej Rosji, jest poszukiwany listem gończym przez putinowski reżim, a jego książki zniknęły z księgarni. Za co? Za publiczne przeciwstawienie się rozpętanej przez swój kraj wojnie na Ukrainie i krytykowanie jego rządu. 

Już 22 lutego do naszych księgarń trafi jego pierwsza książka publikowana w Polsce po wybuchu wojny. Opowieści o Ojczyźnie to dwanaście opowiadań, które smucą i bawią jednocześnie, skłaniając przede wszystkim skłaniają do gorzkiej refleksji i żalu nad jednym z największych mocarstw świata.

Opowieści o Ojczyźnie na TaniaKsiazka.pl >>

Opowieści o Ojczyźnie – książka „agenta obcego wpływu”

Niepublikowany dotąd w Polsce zbiór opowiadań Opowieści o Ojczyźnie Dmitrija Glukhowsky’ego pozwala czytelnikom zajrzeć w głąb rosyjskiej duszy. Autor odsłania kulisy tamtejszych wyborów i odkrywa mechanizm wydawania bezdusznych wyroków. Bez kozery pokazuje absurdalne ścieżki awansu partyjnych aparatczyków i demaskuje etniczny konflikt w armii na wschodnich rubieżach Azji. Następnie przenosi czytelnika do mrocznego Norylska – zamkniętego miasta położonego trzysta kilometrów za kołem podbiegunowym, a później do nowobogackiej Rublowki, gdzie poznajemy uroczego pluszowego misia. Z tekstów tych wylewają się zawiedzione nadzieje i wszechobecne kłamstwo. A rządy oligarchów i postać fasadowego prezydenta pozostawiają gorzki posmak w ustach.

Siła realizmu magicznego

W tych opowieściach jest duszno i klaustrofobicznie oraz… niezwykle, ponieważ autor sięgnął po poetykę realizmu magicznego. Trochę przesadzonego i knajpianego, ale niezwykle dosadnego, mocno przemawiającego do odbiorcy. Nie brakuje tu takich elementów jak winda, którą trzeba karmić workami z milionami rubli. Ożywiona zabawka, która negocjuje z prezydentem zmianę polityki Federacji Rosyjskiej czy reforma rządowa, która sprawia, że w Rosji przestaje płynąć czas… Pisarz zaciera granice między gorzką fikcją a bolesną rzeczywistością – przaśną, okrutną i komiczną, bo rosyjską. 

Spod mistrzowskiego pióra rosyjskiego pisarza wychodzi strumień metafor tak celnych, że wyobraźnia sama podpowiada nam odpowiednie obrazy, a wielość rozmaitych sytuacji sprawia, że mamy niepowtarzalną okazję przyjrzeć się piętnowanej przez autora tytułowej Ojczyźnie z rozmaitych punktów widzenia i perspektyw: z samego szczytu łańcucha pokarmowego, gdzie zasiadają samce alfa (rząd, oligarchia), ale i z dołu, tam, gdzie toczy się prawdziwe, znojne życie, tam, gdzie swymi bezlitosnymi trybami drakoński system ściera w pył każdego szarego obywatela.

~ z materiałów prasowych

***

Książka wywołuje śmiech, płacz, złość i współczucie. Jest pełna emocji i gorzkiej prawdy, ale mimo wszystko widać w niej iskierkę nadziei na lepsze jutro. Premiera Opowieści o Ojczyźnie dopiero 22 lutego. Już teraz natomiast możecie zamówić ją przedpremierowo w tym miejscu.

Inne dzieła tego autora czekają na Was pod tym linkiem.

Czytajcie także: