The Handmaid’s Tale – taki tytuł nosić będzie ekranizacja słynnej książki pt. Opowieść podręcznej, której autorką jest Margaret Atwood. Bez wątpienia jest to jedna z lepszych wiadomości, jaką mogli otrzymać fani pisarki. Zdjęcia do pierwszego sezonu wciąż trwają, ale podano już datę premiery.

Opowieść podręcznej, czyli The Handmaid’s Tale

W skład pierwszego sezonu ma wchodzić 10 odcinków. Premiera pierwszego z nich przewidziana jest na 26 kwietnia 2017 roku. Dystrybucją zajmie się stacja telewizyjna Hulu. Zaś widzowie na małych ekranach będą mieli okazję podziwiać grę wielu dobrych aktorów, m. in.: Yvonne Strahovski, Elisabeth Moss, Maxa Minghellę, Ann Dowd, Samirę Wiley i Madeline Brewer.

O czym traktuje powieść? To klasyczny obraz antyutopii, który idealnie wpisuje się w szeroki nurt socjologicznej science fiction. Rzecz dzieje się w Stanach Zjednoczonych w niedalekiej przyszłości. Dokładniej chodzi o nowo powstałą Republikę Gileadzką, którą założyła rasistowsko-nacjonalistyczna organizacja terrorystyczna – Bank Myśli Snów Jakuba. Jest ona odpowiedzią na globalną klęskę ekologiczną, bezpłodność i upadek społeczeństwa. Prezydent został zabity a co za tym idzie, obowiązująca konstytucja została zawieszona. Legalny rząd przestał istnieć. Natomiast nowa władza bardzo szybko przerodziła się w dyktaturę, opartą na wojskowej surowości i Starym Testamencie.

Główną bohaterką powieści jest bezimienna młoda kobieta. Zostaje ona schwytana podczas próby ucieczki do Kanady i rozdzielona z mężem i córką. Nie ma pojęcia, co dzieje się z jej najbliższymi, sama zaś trafia do obozu dla podręcznych.

Opowieść podręcznej to głośny, feministyczny głos, który specjaliści wiążą z rządami Ronalda Regana, kiedy to próbowano ograniczyć proces emancypacyjny. To także studium psychologiczne młodej kobiety, postawionej w ekstremalnej, życiowej sytuacji.

Czekamy z niecierpliwością na pierwsze efekty pracy nad serialowym projektem. Wszystkich zainteresowanych odsyłam zaś do zapoznania się z twórczością pisarki.

Powieści Margaret Atwood znajdziecie tutaj.