HorrorRecenzje

Opętania. Historie prawdziwe – recenzja książki

Opętania. Historie prawdziwe

Ed i Lorraine Warren to małżeństwo dobrze znane wszystkim fanom zjawisk paranormalnych. Jeśli lubicie Annabelle, czy też Obecność albo mieliście już okazję do czytania Nawiedzenia. Historie prawdziwe, nowość od Wydawnictwa Replika przypadnie Wam do gustu. Opętania. Historie prawdziwe to idealny tytuł na Halloween.

Opętania. Historie prawdziwe – kontynuacja serii

Książka autorstwa Roberta Davida Chase’a Opętania. Historie prawdziwe to już drugi tytuł dotyczący wciągających historii o zjawiskach paranormalnych. Dotychczas nakładem Wydawnictwa Replika ukazała się już książka Nawiedzenia Historie prawdziwe. Pisaliśmy o niej tutaj, zapowiadając nadchodzącą kontynuację.

Poprzedni tytuł przedstawiał odrębne historie kontaktu bohatera ze światem paranormalnym i oscylował głównie wokół dwóch sąsiadujących ze sobą stanów – Rhode Island i Connecticut. Czytelnik mógł poczuć dreszcze, czytając o nawiedzonych cmentarzach oraz te, w których bohaterowie doświadczyli bezpośredniego kontaktu z duchami.

Czasami były to duchowe manifestacje mające na celu ostrzeżenie żyjących, innym razem nieukojone dusze krążące po ziemskim padole, z potrzebą zostania wysłuchanymi, a czasami groźne duchowe byty, jak w przypadku historii o moim dziadku potworze.

Jeśli jesteście już po lekturze Nawiedzeń, z pewnością macie ochotę na więcej. Zastanawiacie się więc, co tym razem przygotowali dla nas Ed i Lorraine Warren?

Opętania, a Nawiedzenia – co nowego?

Najnowszy tytuł serii Opętania. Historie prawdziwe nadal dotyka podobnego samego tematu. Jest to bowiem zapis wielu lat doświadczeń małżeństwa najsłynniejszych demonologów na świecie w przyjemnej narracji. Książka nadal przyprawia o gęsią skórkę, opowiadając o duchowych bytach w kontakcie z człowiekiem. Niemniej jednak tym razem skupia się opowieściach o demonach opętujących ludzi. Historie przedstawione w tej części są nieco bardziej nieoczywiste.

Ed i Lorraine Warren kilkukrotnie podkreślają, że w przypadku opętań, ważne jest zbadanie, czy rzeczywiście dochodzi do opętania demonicznego. Bardzo często człowiek okrzyknięty opętanym, jest po prostu osobą z zaburzeniem lub chorobą psychiczną. W takim wypadku należy skierować nieszczęśnika na leczenie, aby pomóc mu dojść do zdrowia. Niemniej jednak czasami dochodzi do rzeczywistego problemu natury duchowej. W takiej sytuacji do akcji przystępuje para naszych demonologów.

Książka przedstawia liczne historie rozmieszczone w czasie i przestrzeni, które łączy jedno – bezradność. Kiedy lekarze, policjanci i rodzina rozkładają ręce, nawet najzagorzalszy zwolennik pragmatycznych i logicznych rozwiązań daje szansę Warrenom.

Komu polecam Opętania. Historie prawdziwe?

Dla kogo jest ta książka? Na pewno dla fanów horrorów, tematyki zjawiska paranormalnych i fascynatów działalności Warrenów. Książkę czyta się bardzo szybko i stanowi przyjemną lekturę na jesienne wieczory, albo nawet i jeden wieczór, jak to było w moim przypadku. Oczywiście aspekt przyjemności jest tu dość subiektywny, ponieważ nie każdego relaksować będzie książka o opętaniach 😉 Jako że z ciekawością pochłonęłam pierwszą część opowieści R. D. Chase’a, nie mogłam odmówić sobie lektury Opętania. Historie prawdziwe.

Jakie są moje wrażenia po zestawieniu ją z Nawiedzeniami? Jeśli mam być szczera, pierwszą część oceniam nieco przychylniej. Każdy z rozdziałów posiadał jasną strukturę i narrację historii, od wprowadzenia po samo zakończenie. W przypadku Opętań, czasami układ ten jest nieco niejasny. Czasami zdążyłam już wsiąknąć w świat konkretnego przypadku, po czym dowiadywałam się, że sprawa nie została zamknięta. Po czym zostajemy przekierowani do innej, podobnej historii z poczuciem nienasyconej ciekawości.

Niemniej jednak poza zarzutami dotyczącymi klarowności narracji, nie mam książce nic do zarzucenia. Jest to niewątpliwa perełka do fanów historii przyprawiającej o dreszcze i tytuł, po który z przyjemnością sięgnęłam w okresie halloweenowym.

Opętania. Historie prawdziwe

A Wy lubicie tematykę zjawisk paranormalnych?
Jeśli macie ochotę na tytuł idealny na Halloween, sięgnijcie po Opętania. Historie prawdziwe. Znajdziecie go tutaj.

Ania ocenia:
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 6/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 6/10
 • 6/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 6/10
 • 7/10
  Czy historie przyprawiają o dreszcze? - 7/10
6.8/10

Fragment recenzji:

Najnowszy tytuł serii Opętania. Historie prawdziwe (…) to zapis wielu lat doświadczeń małżeństwa najsłynniejszych demonologów na świecie w przyjemnej narracji. Książka nadal przyprawia o gęsią skórkę opowiadając o duchowych bytach w kontakcie z człowiekiem.

Dla kogo jest ta książka? Na pewno dla fanów horrorów, tematyki zjawiska paranormalnych i fascynatów działalności Warrenów. Książkę czyta się bardzo szybko i stanowi przyjemną lekturę na jesienne wieczory, albo nawet i jeden wieczór, jak to było w moim przypadku. Oczywiście aspekt przyjemności jest tu dość subiektywny, ponieważ nie każdego relaksować będzie książka o opętaniach 😉 Jest to niewątpliwa perełka do fanów historii przyprawiającej o dreszcze i tytuł, po który z przyjemnością sięgnęłam w okresie halloweenowym.