10 grudnia Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla. To była wyjątkowa i wzruszająca chwila, którą wielu z nas z pewnością oglądało dzięki transmisji. Gala wręczenia medali noblowskich przez Króla Szwecji, Karola XVI Gustawa wszystkim tegorocznym noblistom zakończyła Tydzień Noblowski.

Wykład noblowski Olgi Tokarczuk

Noblista wygłosiła wykład w sobotę, 7 grudnia w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej. Każdy, kto interesuje się literaturą i kulturą, powinien poświęcić chwilę, żeby przemowę Olgi Tokarczuk nie tyle obejrzeć, ile w skupieniu przeczytać.

Pisarka mówi w nim o czułym narratorze, o poszukiwaniu tego, co w literaturze (i nie tylko w literaturze) ważne. Jej esej jest też próbą diagnozy współczesnego świata, jego powierzchowności i fragmentaryczności. Tokarczuk mówi o tym, że świat jest stworzony, ze słów. Tylko to, co opowiedziane – istnieje. Reszta zostaje zapomniana. Nasza rzeczywistość to świat nas stacji pierwszoosobowych, więc wszystkie historie zostają przefiltrowane przez to narracyjne ja, które zawsze stoi w alienującej opozycji do świata. To, czego potrzebujemy to czułego narratora, który opowiada z poziomu uniwersalnego.

Piszę fikcję, ale nigdy nie jest to coś wyssanego z palca. Kiedy piszę, muszę wszystko czuć wewnątrz mnie samej. Muszę przepuścić przez siebie wszystkie istoty i przedmioty obecne w książce, wszystko, co ludzkie i poza ludzkie, żyjące i nieobdarzone życiem. Każdej rzeczy i osobie muszę przyjrzeć się z bliska, z największą powagą i uosobić je we mnie, spersonalizować.
Do tego właśnie służy mi czułość – czułość jest bowiem sztuką uosabiania, współodczuwania, a więc nieustannego odnajdowania podobieństw.
Tworzenie opowieści jest niekończącym się ożywianiem, nadawaniem istnienia tym wszystkim okruchom świata, jakimi są ludzkie doświadczenia, przeżyte sytuacje, wspomnienia. Czułość personalizuje to wszystko, do czego się odnosi, pozwala dać temu głos, dać przestrzeń i czas do zaistnienia, i ekspresji.
(źródło: www.tvn24.pl)

Po wersję wykładu noblowskiego do przeczytania kliknijcie w to miejsce. Zaś sam wykład możecie obejrzeć poniżej.

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla

10 grudnia w sztokholmskim ratuszu odbyła się uroczysta gala, podczas której Olga Tokarczuk i inni tegoroczni laureaci odebrali Nagrody Nobla z rąk Króla Szwecji. Uroczystość była transmitowana przez TVN24 oraz przez TVP info. W swoim podziękowaniu Tokarczuk mówiła:

Chciałabym podziękować tym, którzy troszczyli się o mnie, kiedy pisałam, którzy prowadzili redakcję moich tekstów, którzy wspierali mnie, kiedy było mi trudno, którzy mieli inną opinię niż ja i którzy nie wahali się, żeby powiedzieć mi „nie” i tym, którzy masowali mi szyję, kiedy była zesztywniała.
Chciałabym podziękować również tłumaczom, którzy są niezwykle dokładnymi czytelnikami tego, co piszę, wyłapują wszystkie małe nieścisłości i mówią mi o wszystkich błędach, które popełniam. Jestem też zaszczycona, że otrzymuję tę nagrodę z najwybitniejszymi przedstawicielami świata nauki. Myślimy, że jest olbrzymia dziura, która oddziela świat nauki i świat artystyczny. Ale to nie jest prawda. Osobiście uważam, że wielką inspiracją i źródłem najlepszych pomysłów jest badanie dyscyplin naukowych, które nie są moimi.
Dzisiaj mija dokładnie 110 lat od czasu, kiedy Selma Lagerloef jako pierwsza kobieta w historii zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Składam ukłon jej i wszystkim innym kobietom-twórczyniom, które starały się przekraczać ograniczające role, jakie narzucały im ich społeczeństwa i które głośno i wyraźnie opowiadały swoją historię światu. Czuję, że stoją tutaj za mną. My naprawdę wygrałyśmy tego Nobla.
(źródło: www.tvn24.pl)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Olga Tokarczuk (@olgatokarczuk_official)

Olga Tokarczuk zakłada fundację

Noblistka poinformowała o tym, że zamierza założyć fundację. Głównymi założeniami mają być: promocja polskiej kultury i sztuki za granicą, a także promocja praw człowieka, swobód obywatelskich oraz wsparcie działalności ekologicznej.

W radzie fundacji zasiądzie reżyserka Agnieszka Holland oraz Ireneusz Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. Olga Tokarczuk ma przekazać na cele fundacji 350 tysięcy złotych. Prace nad jej statutem nadal trwają. Jednak prezydent Wrocławia Jacek Sutryk już zadeklarował, że na potrzeby fundacji przekaże willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów.

Literacka Nagroda Nobla dla Petera Handke – kontrowersje

W zeszłym roku w związku ze skandalem w Akademii Szwedzkiej nie przyznano Literackiego Nobla. Zatem Olga Tokarczuk odebrała nagrodę za 2018 rok (to de facto zaległa nagroda), drugim laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (za 2019 rok) został Peter Handke.

Ta decyzja wzbudziła wiele kontrowersji w związku z tym, że pisarz w swoich wypowiedziach na temat wojny w Jugosławii opowiadał się po stronie Serbów i usprawiedliwiał ich zbrodnie. W ramach sprzeciwu dwoje członków Komitetu Noblowskiego podjęło decyzję o rezygnacji, a laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1988 roku, Christine Doctare, postanowiła oddać swój medal.

Jeszcze raz na łamach naszego bloga serdecznie gratulujemy Oldze Tokarczuk.

A Was oczywiście odsyłamy do książek pisarki.