Ernest Hemingway

Odnaleziono pierwsze opowiadanie Ernesta Hemingwaya, które jest nie tylko perełką dla wszystkich miłośników autora. To przede wszystkim odkrycie, mające olbrzymie znaczenie dla badaczy literatury. No i oczywiście olbrzymia sensacja na skalę światową. Któż bowiem nie chciałby dowiedzieć się, kiedy jego ulubiony pisarz zaczął przygodę z pisaniem? I jak wyglądał pierwszy tekst mający formę opowiadania czy powieści? Są to elementy, które prawdziwego książkoholika zainteresują zawsze. Jak więc sprawa wygląda w przypadku Hemingwaya? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Odnaleziono pierwsze opowiadanie Ernesta Hemingwaya. Ernest Hemingway - sprawdź na TaniaKsiazka.pl!

wikipedia.org

Odnaleziono pierwsze opowiadanie Ernesta Hemingwaya – cenne znalezisko

Okazuje się, że Ernest Hemingway zaczął swoją przygodę z pisaniem już w wieku 10 lat! Zgadza się, wzrok Was nie myli, w tak młodym wieku pisarz stworzył pierwsze dzieło. Zostało ono odnalezione w rodzinnym archiwum Toby’ego Bruce’a. Zastanawiacie się, kim był ten pan? To wieloletni przyjaciel, a zarazem szofer autora. Badacze wspólnie uznali, że tekst zapisany w notesie jest bezsprzecznie utworem fabularnym, który Hemingway stworzył w młodzieńczych latach. Tym samym uznano go za pierwszą opowieść, spod pióra przyszłego noblisty, jaka została utrwalona w formie tekstu.

Jak to się stało, że tak cenne znalezisko dopiero niedawno ujrzało światło dzienne? Ernest Hemingway miał w zwyczaju gromadzenie pamiątek rodzinnych i listów, ale zatrzymywał także wszystko, co było związane z jego życiem. W swoim zasobie miał więc przeróżne, często zaskakujące rzeczy, takie jak zdjęcia rentgenowskie od stomatologa, bilety czy paragony. Kiedy pisarz zmarł, zostawił po sobie sporo materiałów, jednak były one rozproszone wielu miejscach.

Ukryty  i niedoceniony skarb

Zebranie ich w jedną kupę zawdzięcza się ostatniej żonie pisarza, Mary Welsh Hemingway. To ona udała się do Toby’ego Bruce’a i zabrała od niego wszystkie notatki i pamiątki po mężu, które uznała za istotne. Resztę pozostawiła przyjacielowi pisarza. A kiedy ten zmarł, w testamencie przekazał je swojemu synowi, Benjaminowi. I to właśnie te pozostawione elementy postanowił zbadać biograf Brewster Chamberlin.

Badacz wraz z przyjaciółką, profesor Sandrą Spanier, dokonali w maju 2017 roku niezwykłego odkrycia. Był to zeszyt zatytułowany 8 września 1909 roku, dziennik EH z Europy. Bardzo szybko jednak okazało się, że Hemingway, jako dziecko nie podróżował po Europie. Tekst, na który natrafili badacze, okazał się pierwszymi próbami stworzenia fabularyzowanej powieści. Oto jak znalazca komentuje te niezwykłe odkrycie:

Hemingway(…) często umieszczał swoje postacie w bardzo realistycznie opisanych sceneriach. Uważam, że to bardzo interesujące, że już w wieku 10 lat sprawdzał mapy i odkrywał lokalne charakterystyczne obiekty. Jak na dzieciaka z Oak Park w stanie Illinois, to dość zaawansowana rzecz i dowodzi zainteresowania uzyskaniem szczegółowych informacji.

Jest wysoce prawdopodobne, że spadkobierca tych cennych znalezisk przekaże je do odpowiednich instytucji. Tak, aby mogły zostać zbadane do końca i wystawione na pokaz dla miłośników literatury.

Książki Ernesta Hemingwaya znajdziecie tutaj.