Martin Amis postanowił wcielić w życie projekt, który po głowie chodził mu już przez jakiś czas. Teraz ujawnił sporo szczegółów na temat książki, którą zamierza wydać. Okazuje się, że poruszy w niej relacje, jakie łączą go z Christopherem Hitchensem, Saulem Bellowiem i Philiphem Larkiniem. Wszyscy trzej to najbliżsi przyjaciele Amisa i wszyscy trzej zmarli w czasie, kiedy autor zaczynał swoją powieść.

Martin Amis i jego plany

Trzej pisarze, o których wspomni w swojej książce Martin byli jego inspiracją i motywacją do dalszego samorozwoju. Z Hitchensem spędził wiele czasu w tanich barach w Londynie. Był również obecny przy jego śmierci. Bellowa poznał na początku lat 90. I od tego czasu stał się on dla Amisa nie tylko mentorem, ale również bohaterem. Zaś Larkin niemal od zawsze był przyjacielem rodziny. Stworzył on nawet specjalny wiersz na cześć narodzin siostry Martina, Sally.

Oto co o książce mówi sam Martin:

Piszę autobiograficzną powieść, którą staram się stworzyć już od 15 lat. Ta książka w dużej części nie jest o mnie, a o trzech innych pisarzach. Larkin zmarł w 1985, Bellow w 2005, Hitch w 2011 i to dało mi temat – śmierć. Mam trochę więcej swobody, bo beletrystyka daje wolność. Idzie ciężko, ale korzyścią jest to, że mam swobodę w wymyślaniu poszczególnych rzeczy. Nikt mi już nie zagląda przez ramię.

Dla fanów Amisa mamy jeszcze jedną, dobrą wiadomość. Już w październiku 2017 roku ma ukazać się zbiór esejów autora pt. The Rub of Time. Tutaj również pojawi się wzmianka o owych trzech pisarzach. Dan Franklin, który jest dyrektorem oficyny wydawniczej zdradził nieco szczegółów na ten temat:

The Rub of Time zawiera dwadzieścia lat pracy i obejmuje takie tematy, jak Nabokov, Bellow i Larkin, Donald Trump, księżna Diana, tenis, Diego Maradona, Christopher Hitchens i Jeremy Corbyn. Książka ta pokaże po raz kolejny, że Amis nie ma sobie równych jako eseista i obserwator współczesnej kultury i polityki.

Niestety, nie jest jeszcze znana data premiery najnowszej książki, nad którą obecnie pracuje Martin. Tymczasem zachęcamy was do zapoznania się z inną powieścią stworzoną przez Amisa.

Książkę Strefa interesów znajdziecie tutaj.