Na pierwszy rzut oka - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Na pierwszy rzut oka – taki tytuł nosi nowość od Grégoire Delacour. Ten francuski pisarz skradł serca wielu Czytelników na całym świecie. O jego talencie świadczą bezsprzecznie liczne prestiżowe nagrody literackie i pierwsze miejsca najpopularniejszych, bestsellerowych list. Tym razem fanom serwuje równie niecodzienną opowieść, która już zdołała przysporzyć mu niemałych problemów. Dlaczego? Przekonajcie się sami!

Nowość od Grégoire Delacour – powieść ponadczasowa

Największym zaskoczeniem może okazać się fakt, iż główną bohaterką powieści jest Scarlett Johansson. Tak, tak dokładnie ta sama aktorka, która zdobywa najpopularniejsze rankingi mówiące o tym, że jest jedną z najseksowniejszych gwiazd Hollywood. I właściwie ten wątek sprawił, że autor powieści przysporzył sobie odrobinę kłopotów. Aktorka bowiem pozwała go o bezprawne użycie jej wizerunku. Wiązało się to z ogromnym odszkodowaniem oraz zakazem publikacji wszelkich zagranicznych tłumaczeń, oraz sprzedaży praw do adaptacji filmowej powieści. Na szczęście sąd odrzucił większość roszczeń Johansson, a Delacour musiał zapłacić jedynie symboliczną kwotę za opisanie dwóch romansów, których gwiazda w rzeczywistości nigdy nie miała.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że powieść Na pierwszy rzut oka doczeka się ekranizacji. Prawa do tego nabył jeden ze słynniejszych, angielskich producentów. Więcej szczegółów nie jest jednak na razie znana.

Skąd pomysł na książkę, w której jedną z głównych postaci jest niemal idealna ikona kina? Tak oto autor tłumaczy swój wybór:

Wszystko zaczęło się od sondażu opublikowanego kilka lat temu w czasopiśmie dla kobiet, w którym twierdzono, że jedna na dwie młode kobiety w wieku od 15 do 25 lat przewidywała, że skorzysta z operacji plastycznej. Zapytałem siebie jako ojca, wiekowego specjalistę od reklamy i młodego autora, co wsadziliśmy do umysłów naszych dzieci, że aż tak nie lubią siebie? Chciałem napisać historię, w której fizyczna doskonałość byłaby tylko iluzją. Może wywołać pożądanie, ale w żadnym razie nie miłość.

Tuż obok słynnej aktorki występuje Arthur Dreyfuss, dwudziestoletni mechanik samochodowy, który potrafi złożyć do kupy nawet najbardziej skomplikowany silnik. Pewnego dnia do jego drzwi puka Scarlett Johansson, która potrzebuje naprawy. W ostatecznym rozrachunku młodzi spędzają ze sobą aż sześć dni. Wypełnionych nie tylko pożądaniem, ale także czułością, wstydliwością, śmiechem i ciszą. Nie zabrakło również  łez smutku, ulgi i wzruszenia.

Grégoire Delacour – przewrotny tytuł i niebanalna okładka

Skąd pomysł na niecodzienną okładkę i nawiązanie do cielesności? Na to autor ma również pewne wytłumaczenie:

Zawsze zastanawiałem się, co jest źródłem pożądania drugiej osoby. Czy jest to właśnie ten pierwszy rzut oka, pierwsza rzecz, na jaką patrzymy? Spojrzenie, biust, pupa, gest, westchnienie, uśmiech, złudzenie, krótkowzroczność? Czy to właśnie ta pierwsza rzecz jest przyczyną miłości, seksu lub policzka, jaki dostajemy? Czy jest to wielkie nieporozumienie? W żargonie francuskim istnieje bardzo ładne słowo oznaczające kobiece piersi – avant-coeur [pol. przedserce]. Mężczyzna patrzy na piersi – źródło pożądania – ale to nie one prowadzą go do serca, gdzie mieszka miłość.

Nie ma wątpliwości co do tego, że najnowsza książka autora jest ponadczasowa podobnie, jak jest z miłością czy bólem. Jest to też jedna z tych powieści, które warto mieć na swojej półce i warto znać. Daje ona wiarę w to, że nie do końca zwariowaliśmy na punkcie piękna, nieskazitelności i przepychu, promowanego tak nagminnie w mediach.

Książkę pt. Na pierwszy rzut oka znajdziecie tutaj.