Ekranizacja powieści Nowiny ze świata już wkrótce Ekranizacja powieści Nowiny ze świata

Mam dobrą informację dla wszystkich fanów Toma Hanksa (tak, książek również 😉 ). Nowy film z jego udziałem, który miał mieć w Polsce swoją kinową premierę dopiero 29 stycznia 2021, już 25 grudnia tego roku zostanie dodany do biblioteki Netflixa! Czyż to nie wspaniały prezent bożonarodzeniowy? Ekranizacja powieści Nowiny ze świata Paulette Jiles owszem, trafi tego dnia do kin w Stanach Zjednoczonych, ale w innych krajach będzie dostępna na platformie streamingowej. U nas też!

Ekranizacja powieści Nowiny ze świata Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. Fragment filmu

Ekranizacja powieści Nowiny ze świata

Decyzją wytwórni Universal międzynarodową dystrybucją ekranizacji powieści Nowiny ze świata zajmie się Netflix. 25 grudnia, czyli zgodnie z planem, film pojawi się w kinach w USA, ale już 17 dni później trafi również na platformę streamingową. (Taki hybrydowy model rozpowszechniania filmu dopuszcza umowa zawarta między Universalem, a siecią kin AMC). My nie musimy czekać aż tyle, ponieważ w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia produkcja wyświetli się na naszych domowych ekranach.

Jak pisze wydawca, Nowiny ze świata to wzruszająca i dająca do myślenia powieść Pauletty Jiles o rodzącej się przyjaźni między starszym mężczyzną a zagubioną i poszukującą siebie młodą dziewczynką. Akcja rozgrywa się w roku 1870. Kapitan Jefferson Kyle Kidd ma siedemdziesiąt lat i jest wdowcem. Przeżył kilka wojen, a obecnie przemierza północny Teksas, dzieląc się z mieszkańcami kolejnych wiosek wieściami ze świata publicznego. Pewnego dnia, jego znajomy, Britt Johnson, zwraca się do niego z nietypową prośbą. Otrzymując pięćdziesiąt dolarów w złocie Kidd musiałby przewieźć dziesięcioletnią dziewczynkę do jej krewnych w San Antonio. Problem polega jednak na tym, że cztery lata wcześniej mała Johanna została uprowadzona przez Kiowów. Na jej oczach w bestialski sposób zamordowano rodziców i siostrę dziecka. Obecnie jednak została wykupiona z niewoli i wyrwana z tego okrutnego świata.

Powieść drogi

Podróż, jaką muszą odbyć główni bohaterowie to w sumie ponad czterysta mil pełnych niebezpieczeństw oraz ciekawych, rozwojowych doświadczeń. Wynikają one ze ścierania się ze sobą dwóch zupełnie różnych charakterów. Dziewczynka wcale nie chce wracać do życia wśród białych ludzi. Dlatego też jest pełna buntu wobec swojego nowego opiekuna, wyznaczonego na czas tej drogi. Jednak razem z upływającym czasem, między dwójką samotnych wędrowników tworzy się nić porozumienia. Rodzi się między nimi zaufanie, które może im uratować życie. A przebywanie ze sobą pozwoli im nauczyć się wiele nowego.

Nowiny ze świata – twórcy

Reżyserem filmu jest Paul Greengrass (Kapitan Phillips, Lot 9322 lipca), który wspólnie z Luke Daviesem (Lion. Droga do domu, Mój piękny syn) napisał również scenariusz do filmu. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Polak, Dariusz Wolski (Marsjanin, Wychowane przez wilki, seria Piraci z Karaibów). Muzykę natomiast skomponował James Newton Howard (Igrzyska śmierci, Wolny strzelec, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć).

Na ekranie oprócz prawdziwego arcymistrza gry aktorskiej Toma Hanksa (Filadelfia, Szeregowiec Ryan, Zielona mila, Forest Gump), który wcielił się w postać głównego bohatera oraz producenta filmu, zobaczymy innych znanych i lubianych artystów. M.in. Marę Winningham (Tajemnica Filomeny, Bracia), Elizabeth Marvel (Tajne przez poufne, House of Cards) czy Ray’a Mackinnona (Le Mans ’66, Uciekinier) oraz niezwykle utalentowaną, młodziutką Helenę Zengel (Die Tochter, Błąd systemu).

Ekranizacja powieści Nowiny ze świata już w Boże Narodzenie będziesz mógł obejrzeć na swoim laptopie. Warto jednak poznać literacki pierwowzór tej opowieści. Książka autorstwa Paulette Jiles  od Wydawnictwa Czarne czeka na Ciebie w tym miejscu.

Powiązane artykuły: