Nowe jedwabne szlaki

Jesteście ciekawi, jaki wpływ na świat ma handel z Chinami? Jaką rolę odgrywa dawny Jedwabny Szlak i jakie państwa rozdają karty na geopolitycznej mapie wydarzeń? Przed Wami Nowe Jedwabne Szlaki. Teraźniejszość i przyszłość świata.

Dookoła współczesnego świata

Śledząc informacje ze świata trudno oprzeć się europocentrycznej wizji postrzegania rzeczywistości. Myśląc: świat, najczęściej myślimy w kategorii zaledwie punktów na mapie. I nic w tym dziwnego. W końcu dziennikarskie agenda setting opiera się na polityce wpływu i tym, co z jej perspektywy najważniejsze.

O ile możemy przez to ulec iluzji geograficznego skurczenia się globu, trudno zrozumieć pomijanie innych wielkich graczy na zarówno gospodarczej, jak i politycznej scenie. Są wśród nich państwa azjatyckie, na czele z Chinami. Opierając swoją wiedzę o świecie jedynie o popularne przekazy medialne, łatwo jest zagubić się w próbie zrozumienia współczesnego świata.

Na szczęście z pomocą przychodzą tytuły takie, jak Nowe jedwabne szlaki. Dzięki nim możemy poszerzyć swój świat o zagadnienia, bez których trudno zrozumieć teraźniejszość. A już tym bardziej wyrokować o naszej przyszłości.

Książki Nowe jedwabne szlaki szukaj na TaniaKsiazka.pl

Nowe Jedwabne Szlaki. Teraźniejszość i przyszłość świata

Jak zapewne pamiętacie z lekcji historii, Jedwabny Szlak to dawna, mierząca blisko 12 tysięcy kilometrów, droga handlowa łącząca Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Była to trasa funkcjonująca od III w.p.n.e. aż do XVII w.n.e. Jaki związek mają ze współczesnością?

Jeśli dziwi Was gospodarcza potęga Chin i wzrost znaczenia chińskiego rynku na przestrzeni ostatnich lat, warto byście poznali współczesny wymiar Jedwabnych Szlaków. Między innymi dlatego, że te od 2013 pojawiły się na mapie na nowo.

Tytuł Frankopana to kompendium wiedzy z dziedziny azjatyckich wpływów na obecny rynek światowy. Autor w swojej książce dokonał analizy współczesnych wydarzeń kształtujących obecny krajobraz geopolityczny. Jest to więc tytuł, po który szczególnie warto sięgnąć, jeśli nie śledzi się tej tematyki na co dzień.

Jest to niewątpliwie tytuł, który pozwala spojrzeć z dystansem na motywy kierujące globalną polityką. Niemniej nie jest to tytuł łatwy w absorpcji wiedzy. W narracji Frankopana zabrakło mi bowiem lekkości. Systematyzacja zagadnień nie jest niestety jedynym aspektem wpływającym na przyswojenie treści książki. A wiedzy tej w przypadku tego tytułu, jest naprawdę sporo.

Dlatego jest to książka dość wymagająca, skierowana do prawdziwych entuzjastów geopolitycznych zawiłości. Jeśli więc zależy Ci na wnikliwej pozycji i nie zniechęca Cię nieco siermiężna formuła narracji – z pewnością odnajdziesz się w świecie Nowych Jedwabnych Szlaków.

Książki Nowe Jedwabne Szlaki szukaj tutaj.

Sprawdź także:

Recenzja książki Strona świata Wojciecha Jagielskiego

Ania ocenia:
  • 6/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 6/10
  • 5/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 5/10
  • 8/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
  • 8/10
    Czy książka rzuca nowe światło na ujęcie tematu? - 8/10
6.8/10

Fragment recenzji

Opierając swoją wiedzę o świecie jedynie o popularne przekazy medialne, łatwo jest zagubić się w próbie zrozumienia współczesnego świata.

Na szczęście z pomocą przychodzą tytuły takie, jak Nowe jedwabne szlaki. Dzięki nim możemy poszerzyć swój świat o zagadnienia, bez których trudno zrozumieć teraźniejszość. A już tym bardziej wyrokować o naszej przyszłości.