Niewidzialne życie - ekranizacja nagrodzona w Cannes

Rio de Janeiro, lata 40. i dwie siostry, które cały czas podejmują wysiłek, żeby rola żony i matki nie zdeterminowała ich życia… Tak zaczyna się historia, którą w swojej książce opowiedziała Martha Batalha, brazylijska pisarka. To właśnie ta opowieść zainspirowała Karima Aïnouza do przeniesienia jej na ekran. Film, A vida invisível de Eurídice Gusmão, został wyróżniony Nagrodą Un Certain Regard podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.

Niewidzialne życie - sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>

W sekcji Un Certain Regard (tł. pewne spojrzenie; z drugiego punktu widzenia) prezentowane są filmy, które wyróżniają się oryginalnym stylem i sposobem postrzegania świata.

Niewidzialne życie – o kobietach wepchniętych w stereotypowe role

Książka Niewidzialne życie to sugestywna opowieść, w której nie brakuje także wyjątkowego brazylijskiego ducha.  Bohaterkami powieści są dwie siostry. Młodsza, ambitna i uzdolniona muzycznie – Eurídice oraz starsza i bardziej pewna siebie Guida.

Niewidzialne życie - sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>Młodsza – zamiast studiów w konserwatorium – zostaje zgodnie z życzeniem rodziców kasjerką. Stara się spełniać oczekiwania innych, zatem chce być dobrą córką i żoną. Toteż, gdy mąż oczekuje od niej, żeby perfekcyjnie odgrywała rolę matki i żony, ta – jak wiele ówczesnych kobiet – rezygnuje z własnych marzeń i rozwijania telnetu. Jednak do czasu…

Starsza siostra, Guida, nie akceptuje tego, że bliscy próbują wymusić, żeby zrezygnowała z siebie i swoich pragnień. Dlatego decyduje się na ucieczkę.

Po kilku latach Guida wraca w rodzinne strony. Życie zdążyło już zweryfikować jej marzenia. Uciekła od konwenansów i stereotypów, ale tak do końca nigdy nie udało się jej wyzwolić.

W powieści autorka przedstawia swoim czytelnikom korowód niezwykłych postaci, z których każda jest unikalna.

Co więcej, książka jest swoistym hołdem złożonym całym pokoleniom niewidzialnych kobiet. Kobiet, których życia zostały sprowadzone do aprobowanych kulturowo i społecznie ról matek, żon, opiekunek domowego ogniska. Kobiet, które musiały rezygnować z możliwości samorealizacji choćby na gruncie zawodowym, nieraz perfekcyjnie ukrywając swoją frustrację i rozpacz.

Dzięki Niewidzialnemu życiu mówi się, że Martha Batalha jest jednym „z najbardziej obiecujących nowych głosów w literaturze światowej”, że jest „olśnieniem współczesnej literatury iberoamerykańskiej”.

Zekranizowaną książkę, Niewidzialne życie, możecie znaleźć tutaj.