Artykuły

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – garść najważniejszych informacji

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - garść najważniejszych informacji

Ponad miliard złotych na czytelnictwo – brzmi nieźle? Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 został przyjęty przez Radę Ministrów. Jeśli chcecie wiedzieć, co w czytelniczej trawie piszczy, ale nie lubicie przedzierać się przez rozporządzenia, obwieszczenia, ustawy i tym podobne wynalazki, to jesteście w dobrym miejscu. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące planów zawartych w rzeczonym programie.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w liczbach

Na początek trochę procentów i kwot – trzeba przyznać, że niebagatelnych!

Budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) wynosi 1 079 676 000 zł.

Z tego ok. 59% (ok. 635 milionów) pochodzi z budżetu państwa, pozostałe 41% (ok. 445 milionów) to wkład własny, wymagany od beneficjentów programu.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – co w planach?

NPRCz 2.0 rozplanowany jest na cztery główne obszary działalności, nazwane „priorytetami”, w których współpracować ze sobą będą 4 podmioty: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury.

Priorytet 1: ulepszenie oferty bibliotek publicznych

Plany obejmują zakup ok. 14,5 mln nowości wydawniczych. Od teraz biblioteki publiczne będą mogły starać się o dofinansowania na kupno nie tylko tradycyjnych książek, ale także e-booków, audiobooków czy synchrobooków. Koszt rozwinięcia oferty bibliotek szacuje się na ok. 161 milionów złotych (środki z budżetu państwa).

Za realizację tego planu odpowiadać będzie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Priorytet 2: inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych

W latach 2021-2025 powstanie ogólnokrajowa sieć biblioteczna, ze zintegrowanym systemem zarządzania zbiorami. Prawie 500 bibliotek zostanie przyłączonych do ogólnokrajowej platformy udostępniania zbiorów prowadzonej przez Bibliotekę Narodową.

Nat tym projektem pracować będzie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Książki.

Priorytet 3:  zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych

Około 10 tysięcy bibliotek szkolnych i pedagogicznych dostanie dofinansowanie na zakup ok. 4 milionów nowych książek oraz elementów wyposażenia. Dodatkowo nowością w NPRCz 2.0 są dotacje na zakup książek dla 13 tysięcy przedszkoli.

Pracą w tym obszarze zajmie się Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Priorytet 4: program dotacyjny dla bibliotek oraz promocja czytelnictwa

W ramach NPRCz 2.0 wystartuje także program dotacyjny o nazwie BLISKO. Przewidziane w nim fundusze (ok. 24,5 miliona zł) zostaną przeznaczone na podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek, angażowanie nowych środowisk i aktywizację lokalnych społeczności w akcje na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

W prace nad działaniami w tym zakresie zaangażowane będzie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowe Centrum Kultury.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Na koniec pytanie do Was: co myślicie o takich planach rozwoju czytelnictwa?

Jeśli chcecie rozwinąć zasoby Waszych prywatnych, domowych biblioteczek, po zapasy nowości wydawniczych sięgnijcie TUTAJ.

Zobacz także: