Najlepsze 3 książki, jakie czytałam w 2021 roku

To był zaczytany rok! Za nami mnóstwo przewertowanych stron i mnóstwo przesłuchanych audiobooków… A teraz czas na podsumowanie. Właśnie dlatego każda z nas, redaktorek CoPrzecztać.pl, ma dla was subiektywne zestawienie najlepszych 3 książek przeczytanych w 2021 roku. Jesteście ciekawi, jakie książki skradły nasze serca?

Najlepsze 3 książki, jakie czytałam w 2021 roku

Gdy przeglądam listę książek, które przeczytałam w 2021 roku, to śmiało mogę powiedzieć, że ten rok był dla mnie bardzo różnorodny czytelniczo. Na mojej liście są: książki dla dzieci i młodzieży, kryminały, reportaże, literatura piękna, obyczajowa, branżowe poradniki i fanatyka. Czy trudno było wybrać top 3 książki, ze wszystkich, jakie przeczytałam? Bardzo, dlatego poszłam na mały kompromis i wybrałam dwie powieści oraz… serię.

Najlepsze trzy książki 2021 roku

Kolej podziemna, Colson WhiteheadKolej podziemna, Colson Whitehead

Kolej podziemna Colsona Whiteheada przeleżała na moim regale ponad rok. Bardzo się cieszę, że w końcu udało mi się ją przeczytać, bo książka zrobiła na mnie wielkie wrażenie. To fikcyjna opowieść o niewolnicy Corze i jej drodze ku wolności.

Początkowo Whitehead prowadzi swoją historię z realistycznym zacięciem, ale im dalej wchodzimy w jego opowieść, tym więcej w niej oniryzmu i realizmu magicznego. Sięga nawet po utopię, która ostatecznie okazuje się antyutopią.

Whitehead autentycznej organizacji nazywanej „koleją podziemną” (jej członkowie pomagali zbiegłym niewolnikom) nadaje kształt podziemnego pociągu, którym jego bohaterowie podróżują z nadzieją na lepsze życie. Dzięki literackim zabiegom tworzy historię niezwykłą, mroczną, poruszającą i, choć osadzoną w przeszłości, uniwersalną.

Amazon zrobił serial na podstawie Kolei podziemnej. Obejrzenie tej produkcji to mój plan na 2022 rok. Bez względu na to, czy widzieliście serial, czy nie, to i tak warto sięgnąć po książkę. Znajdziecie ją tutaj (linkuję do nowego wydania): Kolej podziemna, wydanie filmowe.

Billy Summers, Stephen King

Billy Summers, Stephen King

Znów literatura amerykańska. Jednak tym razem skręcam w kierunku literatury popularnej. Lubię książki Kinga. I horrory, i kryminały. W Billym Summersie czytelnik dostaje ciekawie skrojonego i nieoczywistego bohatera. Billy jest świetnym snajperem, płatnym mordercą i pisarzem amatorem. Już ma skończyć z zabijaniem, ale przyjmuje jeszcze jedną ostatnią sprawę. Oczywiście nic nie idzie zgodnie z planem.

Billy Summers to moim zdaniem najlepsza książka Stephena Kinga od kilku lat. Z jednej strony to ciekawa opowieść sensacyjna, z drugiej książka o moralnym relatywizmie. Bo Billy bierze tyle te zlecenia, których celem są naprawdę źli ludzie. Pomaga też pobitej i zostawionej przez oprawców dziewczynie… Zatem czy Billy jest dobry, czy zły? To właśnie jest pytanie, na które odpowiedzieć podczas lektury próbuje czytelnik.

Nową powieść sensacyjną Kinga możecie znaleźć tutaj: Billy Summers.

Pan Lodowego Ogrodu, Jarosław Grzędowicz

Pan Lodowego Ogrodu, Jarosław Grzędowicz

Na końcu mojego zestawienia najlepszych 3 książek 2021 roku chciałam umieścić coś z fantastyki. Czytałam jej sporo, bo kolejny rok pandemii aż się prosił o ucieczkę do światów fantasy. Nie mogłam się zdecydować między Cyklem demonicznym Petera V. Bretta i Panem Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza. Kiedy przeanalizowałam sobie bliżej obie serie, to stwierdziłam, że Grzędowicz jednak jest bliższy mojemu czytelniczemu sercu.

Świat Midgaardu, obcej planety wykreowany przez Grzędowicza, nieco przypomina średniowiecze, ale jest w nim miejsce na magię. Główny bohater, agent specjalny Vuko Drakkainen zostaje wysłany z tajną misją na Midgaard. Ma odnaleźć ziemskich naukowców, którzy jakiś czas temu tam zaginęli.

Bardzo sprawnie i ciekawie poprowadzona fabuła, to tylko jedna z zalet tej serii. Mam wrażenie, że Grzędowicz zadał sobie pytanie: co by było, gdyby dać bohaterom niewyobrażaną moc i zdjąć z nich widmo konsekwencji. Do czego ją wykorzystają: by zrobić coś dobrego dla innych, a może by władać innymi, nawet przemocą? Tworząc swoich bohaterów, postarał się na te pytanie odpowiedzieć. Pochyla się też nad tematem obłędu.

Po nowe wydanie serii Grzędowicza zajrzyjcie tutaj: książki z serii Pan Lodowego Ogrodu. Ta seria powinna spodobać się fanom Wiedźmina.

Też macie ulubione książki 2021 roku? Jestem ciekawa, jakie podobały się wam najbardziej 😉

Sprawdź też: