Najciekawsze książki science fiction polskich autorów w 2020 roku książki science fiction polskich autorów

Literatura science fiction to nie tylko zagraniczne nazwiska wielkiego formatu. Polska fantastyka naukowa również może pochwalić się książkami, które bez żadnych kompleksów mogą konkurować z najlepszymi powieściami gatunku. W poniższym zestawieniu znajdziecie propozycje wartych uwagi tegorocznych debiutów, serii i zbiorów opowiadań – zdecydowanie jest w czym wybierać! Poznajcie najciekawsze książki science fiction polskich autorów w 2020 roku. 

Najciekawsze książki science fiction polskich autorów w 2020 roku

Najciekawsze książki science fiction polskich autorów w 2020 roku

Deus Ex Machina. Człowiek, który zniknął Kornel Mikołajczyk

Deus Ex Machina. Człowiek, który zniknął Sprawdźcie na TaniaKsiazka. pl >>

Kornel Mikołajczyk serwuje czytelnikom świat bliski cyberpunkowi z Modyfikowanego węgla zmiksowany z tym z Blade Runnera. Błyskotliwy i jednocześnie lekko ekstrawagancki detektyw rozwiązuje sprawy w świecie, w którym obok ludzi żyją klony, androidy i cyborgi.

XXII- wiecznym światem rządzą olbrzymie korporacje. Państwowość już nie istnieje. Toteż Europa jest jedną wielką metropolią, w której zarówno Lizbona, Poznań, Oslo, jak i Palermo to jedno megamiasto, Gigalopolis. Podróże są możliwe przez sieć teleportów. Dodatkowo każdy ma dostęp do ogólnoświatowej sieci PlaNet (coś jak połączenie internetu z rzeczywistością rozszerzoną i wirtualną). W tym świecie cybernetyczne modyfikacje ciała są normą. Z jednej strony rozwój technologiczny zdaje się zwiększać poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej, usługi prywatnego detektywa okazują się wciąż być w cenie. Deus Ex Machina. Człowiek, który zniknął czeka na  tutaj.

Onkalot, Adrianna Biełowiec

Onkalot Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Adrianna Biełowiec pochodzi ze Szczecina, jest miłośniczką kina science fiction i strzelanek FPP i, co najważniejsze, autorką powieści z gatunku militarnej hard SF. Wydała kilka książek. Przez lata doskonaliła swój warsztat pisarski na łamach Fahrenheita. Jej książka Ognisty pył z 2019 roku nieustannie zyskuje nowych czytelników. Onkalot to pierwszy tom trylogii Death Bringer.

Adrianna Biełowiec przenosi nas do czasów odległych o tysiąc lat. To czas, gdy globalny rząd chwieje się w posadach i wszystko wskazuje na to, że dąży do rychłego upadku. Jego armia została zniszczona przez zmilitaryzowany naród Kiritian. Na dodatek Ziemia i jej kosmiczne kolonie wpadły w szpony wroga, który dysponuje najnowocześniejszą technologią i znają sekret nieśmiertelności. Toteż uwolnienie się spod hegemonii wydaje się całkowicie niemożliwe, jednak podporucznik Anna Sandstorm nie przyjmuje tego do wiadomości. Zaczyna działać na własną rękę.

Swój egzemplarz książki Onkalot, możecie złapać pod tym linkiem.

Seria: SybirPunk Michał Gołkowski

SybirPunk Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Seria SybirPunk zabiera nas na przechadzkę ulicami rosyjskiego NeoSybirska. Wielkie, jednakowe blokowiska nie pamiętają już lat swojej świetności. Bród, smród i ubóstwo wylewa się na ulicę hektolitrami. Wystarczy jedno spojrzenie i możesz zginąć za butelkę wody lub kawałek syntetycznego żarcia. Ogólnodostępne, cybernetyczne ulepszenia ciała nie przyczyniają się do niczego dobrego. Technologia stała się orężem, tak samo dresiarzy spod klatki jak i grubych ryb, mafiozów walczących o wpływy w mieście.

Gdzieś w tym mało przyjemnym obrazie świata swoje miejsce próbuje znaleźć Saszka, zwany Chudym. Były wojskowy, dezerter, na nowo układa sobie życie. Próbuje odnaleźć się w roli prywatnego detektywa, jednak robota, do której zostaje wynajęty, wymaga od niego umiejętności windykatorskich. Chudy jest ogarniętym chłopem, jednakże bije od niego mentalność dresiarza. Z tego względu możecie zacząć się domyślać, w jaki sposób próbuje rozwiązać sprawę.

W wolnych chwilach Saszka uskutecznia swój nielegalny biznes, który przysparza mu więcej problemów niż zysków. Oglądanie się przez ramię, i bycie gotowym na atak ze strony przedstawicieli konkurencyjnych gangów, staje się dla niego codziennością?

Książki z serii SybirPunk są dostępne tutaj:

Egoexi Artur Pomierny

Najciekawsze książki science fiction polskich autorów

Egoexi ma miejsce jest w niedalekiej przyszłości, w której Polska ponownie została rozdarta przez konflikt wojenny. W  tej wizji przyszłości Pomiernego nasz kraj znajduje się pośrodku zderzenia dwóch frontów wojennych – Rosji i NATO. Co więcej, prywatne zamiłowania autora do polityki i geopolityki są widoczne na prawie każdej stronie powieści.

Egoexi to opowieść o walce: o swój kraj, wpływy obcych mocarstw i walce z samym sobą. Do tego podejmuje wątek poszukiwania miłości. Tytułowy, tajemniczy naukowy projekt EGOEXI pojawia się przy każdym ze wspomnianych elementów powieści i powoli zarysowuje myśl autora. Podczas czytania można zauważyć, że autor dopiero wprowadza czytelnika w świat tej powieści i swój pomysł. Wraz z rozwojem fabuły wiele wątków zaczyna się łączyć, ale też wiele pozostaje bez odpowiedzi. To furtka prowadząca do kontynuacji. Egoexi możesz zamówić w tym miejscu.

Ciekawośc rośnie? Zastanawiacie się jakie inne książki science fiction polskich autorów pojawiły się w 2020 roku? No to lecimy dalej!

Seria: Shadow Raptors, Sławomir Nieściur

Shadow Raptors Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Sławomir Nieściur, jeszcze do niedawna piszący powieści postapo w Fabrycznej Zonie, w ubiegłym roku przeniósł swoich cztelników do świata science fiction. Tym razem własne uniwersum tworzy od podstaw, odnosząc sukces i zyskując popularność wśród gatunku. Pierwsze dwa tomy, Kurs na kolizję oraz Sygnał miały premierę odpowiednio w kwietniu i wrześniu 2019 roku. Również jesienią, ale rok później seria Shadow Raptors powiększyła się o kolejne dwa tytuły: Gniazdo oraz Blokadę.

W 2017 roku, w Układzie Słonecznym pojawia się tajemniczy, skalny obiekt, jednak po dwóch latach znika w niewyjaśnionych okolicznościach gdzieś pomiędzy Jowiszem a Marsem. Wkrótce zaczynają pojawiać się i znikać kolejne okręty obcych. W ich kierunku wysłano sondy badawcze, które odkryły w tym rejonie przejście, tzw. Fałdę, do układu gwiezdnego Epsilon Eridiani. Niecałe czterdzieści lat później docierają tam pierwsze, ziemskie okręty kolonizacyjne dziesiątkując cywilizację obcych i wypędzając ich ze swojej planety. Przez 150 lat ludzkość żyje na podbitej planecie, prowadząc regularną, partyzancką wojnę ze Skunami (tak nazwali obcą rasę) ukrywającymi się w Pasie Asteroid. Nastaje jednak dzień, w którym na radarach pojawia się ogromny okręt wojenny, będący zwiastunem zemsty.

Tutaj zapoznasz się za całą serią Shadow Raptors Słwomira Nieściura.

Trupokupcy Magdalena Świerczek-Gryboś

Trupokupcy Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Magdalena Świerczek-Gryboś swoje pierwsze powieści wydała w 2019 roku. Openminder oraz Dzieci burzy nominowane zostały do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Trupokupcy są jej trzecią powieścią. Postapokaliptyczna wizja, nawiązującą do mitów słowiańskich i retrofuturystycznej estetyki. Zjawiskowa opowieść o przetrwaniu w świecie, gdzie białe słońce i głodne bóstwa zmuszają do poszukiwania zupełnie nowych dróg i znaczeń.

Per aspera ad astra Robert J. Szmidt

Per Aspera Ad Astra: Bukowski Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

W ubiegłym roku seria Pola dawno zapomnianych bitew, która osiągnęła wielki sukces w kraju i w Stanach Zjednoczonych doczekała się finału historii. Ostatnia misja Asgarda zakończyła pewien etap w twórczości Roberta J. Szmidta i pozostawiła pytanie: co teraz?

Wiele osób, które na bieżąco śledziły historię Henryana Święckiego nie chciało pogodzić się z odłożeniem uniwersum na półkę. Jak się jednak okazało, nie musieliśmy długo czekać na dwie rewelacyjne informacje. Powstał bowiem prequeli umiejscowionych w uniwersum PDZB. I tak, pod koniec bieżącego roku ukazały się książki Per aspera ad astra: Bukowski oraz Mrok nad Tokyoramą.

Per aspera ad astra skupia się na wydarzeniach wcześniejszych od historii znanej z Pól dawno zapomnianych bitew o ponad sto lat. Bohaterem książki jest Robert Bukowski dowódca pierwszej wyprawy kolonizacyjnej. Jej celem jest znajdujący się o ponad 25 lat świetlnych system Centuriona. Podróż trwająca sto siedemdziesiąt lat niesie ze sobą wiele nieprzewidzianych problemów, z którymi muszą zmierzyć się członkowie misji.

Jak widzisz, książki science fiction polskich autorów mogą intrygować tak samo, jak powieści zagranicznych pisarzy. A to jeszcze nie koniec.

Mrok nad Tokyoramą Robert J. Szmidt

Mrok nad Tokyoramą Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Mrok nad Tokyoramą przeniesie nas w jeszcze odleglejsze czasy – do połowy obecnego stulecia. Tu czytelnik otrzyma postapokaliptyczną, cyberpunkową historię o ludzkości walczącej o przetrwanie na wyniszczonej pandemiami i globalnym ociepleniem Ziemi. W tej niedalekiej wizji przyszłości każdy skrawek nadających się do zamieszkania terenów zajmują miasta-państwa, a my zanurzymy się w mroczne i hermetyczne, futurystyczne korytarze.

Requiem dla lalek Cezary Zbierzchowski

Requiem dla lalek Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Cezary Zbierzchowski tworzy alternatywną wizję świata, swoje uniwersum. W jego centralnym punkcie jest cywilizacja Rammy. Akcja książek Holocaust F oraz Distortion jak również W Requiem dla lalek każde z opowiadań wzbogaca uniwersum o nowe elementy, a przed czytelnikiem klaruje się spójność wizji autora.

Te opowiadania skłaniają czytelnika do refleksji, bo analogie można znaleźć w dzisiejszych czasach. Requiem dla lalek możecie znaleźć w tym miejscu

Znaliście wcześniej wymienione książki science fiction polskich autorów? Która z nich wydaje się najciekawsza?

Autor zestawienia: Robert Rejmaniak

Powiązane artykuły: