Nagroda Wielkiego Kalibru 2019 dla Roberta Małeckiego

Wraz z zakończeniem 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019 poznaliśmy laureata Nagrody Wielkiego Kalibru. To wyróżnienie, które przyznaje się za najlepszą polską powieść z nurtu literatury kryminalnej. Jury zdecydowało, że na tegoroczną Nagrodę zasłużył Robert Małecki za Skazę. Ponadto obok Małeckiego wyróżniono jeszcze sześciu twórców.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2019 dla Roberta Małeckiego. Sprawdź nagrodzoną książkę w TaniaKsiazka.pl

Nagroda Wielkiego Kalibru 2019 dla Roberta Małeckiego

Skaza - sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>

Za co doceniono Skazę?

Przewodniczący Jury prof. Zbigniew Mikołejko w swojej laudacji zaznaczył, że decyzja o przyznaniu Nagrody Wielkiego Kalibru 2019 była dość jednoznaczna, a książkę Roberta Małeckiego doceniono na kilku płaszczyznach. To bardzo dobrze skonstruowana opowieść  podejmująca wątek skazy, czyli niezawinionej winy. To także opowieść socjalna, osadzona w małomiasteczkowych realiach.

W składzie Kapituły Konkursu znaleźli się także: Witold Bereś, prof. Anna Gemra, prof. Inga Iwasiów, dr Anna Marchewka, prof. Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula.

Małecki odebrał wyróżnienie z rąk fundatora Nagrody – Pana Jacka Sutryka, Prezydenta Wrocławia. Obok pamiątkowej statuetki pisarz dostał też 25 tysięcy złotych.

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru 2019

O tym, że laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości został Bernard Minier, dowiedzieliśmy się już w kwietniu. Więcej na ten temat w swoim artykule napisała Paulina:

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru 2019

Francuski pisarz podczas uroczystej gali osobiście odebrał wyróżnienie. Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru zostaje przyznawana zarówno zagranicznym, jak i polskim pisarzom, wybitnym twórcom kryminałów. W poprzednich latach otrzymali ją m.in. Jo Nesbø, Marek Krajewski i Henning Mankell.

Nagroda Czytelników

Tegoroczna Nagroda Czytelników powędrowała do Wojciecha Chmielarza. Przypomnę Wam, że wśród książek, jakie znalazły się w finale, były aż dwie jego powieści: Cienie i Żmijowisko. Ta druga zdaniem czytelników okazała się lepsza. Pisarz odebrał wyróżnienie z rąk Michała Fajbusiewicza, legendy polskiego dziennikarstwa kryminalnego. Tak na marginesie, Fajbusiewicz właśnie wydał książkę, którą objęliśmy swoim patronatem.

Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej

Janina Paradowska, wieloletnia publicystka tygodnika Polityka, przez wiele lat była przewodniczącą Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru. Fundacja Świat ma Sens przyznała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej Igorowi Brejdygantowi za powieść Rysa. Autora doceniono za to, że stworzył znakomitą postać kobiecą, a cała książka jest spójna i konsekwentna.

Nagroda dla uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich

Kryminalne Warsztaty Literackie odbywały się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019. Wyróżnienia dla uczestników Miasto Wrocław ufundowało już drugi raz. Nagrodzono twórczynie opowiadań, które najpiękniej przedstawiły Wrocław: Annę Bernaczyk, Annę Kowalską i Katarzynę Zielińską.

Na zakończenie przypomnę Wam jeszcze, że w finale Nagrody Wielkiego Kalibru 2019 znaleźli się: