Nagroda Juliusz

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to wyróżnienie, które przyznaje się na najlepszą biografię, jaka w zeszłym roku była wydana w języku polskim. W tym roku do konkursu zgłoszono 42 książki, a wraz z ostatnim dniem czerwca jury zakwalifikowało do finału nagrody 5 najlepszych.

Nagroda Literacka Juliusz- znamy finalistów

W tegorocznym składzie kapituły Konkursu znaleźli się: Małgorzata Szejnert, Agata Passent, Zbigniew Kadłubek, Aleksander Kaczorowski i Michał Nogaś, a sekretarzem (jak w poprzednim roku) jest Aleksandra Klich. To oni wybrali finalistów, a także zdecydują o tym, kto dostanie tegoroczne wyróżnienie.

Nagroda Literacka „Juliusz”- znamy finalistów

Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Natalia Budzyńska, Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS (Wydawnictwo Czarne)

Doktor Trzebiński zgadzał się z ideologią nazistowską o wyższości krwi niemieckiej, dlatego wstąpił do SS, a później został członkiem  NSDAP. Wyrzekł się polskiego pochodzenia (po ojcu). Od 1941 roku pracował jako lekarz w Auschwitz, później na Majdanku i w Neuengamme. Za zbrodnie wojenne skazano go na karę śmierci. Autorka, Natalia Burzyńska, tą biografią mierzy się z trudną rodzinną historią i tajemnicą, jaka narosła wokół jej wuja. Czyta jego pamiętnik i stara się zrozumieć, jdlaczego współczujący lekarz zdecydował się na pracę w obozach koncentracyjnych. Jednocześnie przywraca pamięć o niemal zapomnianych ofiarach obozów i eksperymentów medycznych — dzieciach.

Jaremianka. Biografia - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Agnieszka Dauksza, Jaremianka. Biografia (Wydawnictwo Znak)

Autorka w tej biografii portretuje Marię Jaremę, artystkę, aktywistkę i emancypantkę, która znajdowała się w centrum życia kulturalnego i towarzyskiego czasów międzywojennych i powojennych. Jarema była jedną z najbardziej charyzmatycznych artystek swoich czasów.

W czasach szaleństwa - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Magdalena Grochowska, W czasach szaleństwa. Hertz. Fiłosofow. Stempowski. Moltke (Wydawnictwo Agora)

Po nagrodzonej Nike Czytelników biografii Jerzego Giedriycia Magdalena Grochowska w swojej najnowszej książce skupia się na sylwetkach myślicieli XX wieku. W czasach szaleństwa to swoista biografia: pisarza Pawła Hertza, publicysty Dymitra Fiłosofowa,  eseisty Jerzego Stempowskiego oraz prawnika i arystokraty Helmutha von Moltke. Każda z tych historii oparła się o katastrofę, zatem łączy je doświadczenie rozpadu świata.

Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana (Wydawnictwo Agora)

Paul Baran opracował techniczne założenia internetu, a pierwsze łącze według jego pomysłu zostało uruchomione w Kaliforni w 1969 roku. Wojciech Orliński skupia się na historii urodzonego w Polsce inżyniera, któremu udało się namówić amerykańskich generałów do zainwestowania w jego pomysł. Dziś wiemy, że Baran był wizjonerem, który przewidział, jak technologicznie wygląda nasza rzeczywistość: wideokonferencje, powszechność urządzeń interaktywnych, zakupu przez internet… Dodatkowo był świadom zagrożeń, które pojawią się wraz z powszechnością internetu — dla prywatności i demokracji.

Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Mirosław Wlekły, Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo, (Wydawnictwo Znak)

Mirosław Wlekły pisze o walijskim dziennikarzu, który samotnie wyjechał do państw komunistycznych. Odwiedził miejsca, do których zagraniczni korespondenci nie mieli wstępu. Gareth Jones w latach 30. jako pierwszy poruszył temat Wielkiego Głodu na Ukrainie. Obalił mit komunistycznego raju, a kilka lat później zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Patronem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” jest dzięwiętnastowieczny lekarz i humanista — Juliusz Roger. Wyróżnienie ustanowił Prezydent Miasta Rybnika, a laureat poza pamiątkową statuetką dostanie też 50 tys. złotych. Zatem pozostaje nam czekać na ogłoszenie tegorocznego laureata. Wyniki konkursu poznamy w październiku podczas Rybnickich Dni Literatury. W zeszłym roku nagrodzono Aleksandra Kaczorowskiego za biografię czeskiego pisarza — Ota Pavel. Pod powierzchnią.