Książki biograficzneWydarzenia literackie

Nagroda Literacka Juliusz 2021 – nominacje. 5 najlepszych biografii. Znacie te życiorysy?

Nagroda Literacka Juliusz 2021 - 5 nominowanych biografii

Zaczytujecie się w biografiach? Jeśli tak, to mam tu wieści dla Was! Parę dni temu poznaliśmy bowiem autorów nominowanych do Nagrody Literackiej Juliusz 2021. Czy znacie już te życiorysy?

Nagroda Literacka Juliusz 2021 - 5 nominowanych biografii

Nagroda Literacka Juliusz 2021 – nominacje

W ścisłym finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz 2021 znaleźli się:

W skład tegorocznej kapituły wchodzą: Aleksandra Klich, Agata Passent, Agnieszka Dauksza, Zbigniew Kadłubek, Aleksander Kaczorowski i Tadeusz Sławek.

Poniżej znajdziecie krótkie notki o 5 biografiach wybranych przez jury z 68 przesłanych w tym roku propozycji.

Nagroda Literacka Juliusz 2021 – nominacje

Sylwia Chwedorczuk Kowalska. Ta od Dąbrowskiej Nagroda Literacka Juliusz 2021

Sylwia Chwedorczuk – Kowalska. Ta od Dąbrowskiej, Wydawnictwo Marginesy

Historia Anny Kowalskiej – zapomnianej już dzisiaj powieściopisarki, wieloletniej partnerki Marii Dąbrowskiej. Sylwia Chwiedorczuk opowiada o niezwykłej relacji między pisarkami, odczytanej z wymienianych przez nie listów.

Jest to zarazem frapująca opowieść o życiu niby to w centrum, a tak naprawdę na obrzeżach głównego nurtu życia politycznego i społecznego kraju; w kręgu spraw dotyczących przede wszystkim twórczości artystycznej i osobistych przeżyć, analizowanych bez taryfy ulgowej w korespondencji i zapiskach dziennikowych.

Aleksander Kaczorowski*

Marta Grzywacz Nasza pani z Ravensbruck Nagroda Literacka Juliusz 2021

Marta Grzywacz Nasza pani z Ravensbrück, Wydawnictwo W.A.B.

Opowieść o Johannie Langefeld, nazistowskiej zbrodniarce, strażniczce obozów w Ravensbrück i w Auschwitz. Po wojnie miała zostać osądzona w Krakowie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym, jednak tuż przed procesem uciekła z więzienia. W ucieczce miały jej pomóc dawne więźniarki Ravensbrück  – jak mogło dojść do tak niewyobrażalnej sytuacji?

Zwraca uwagę wnikliwy, wolny od epatowania czytelnika opis walki uwięzionych kobiet o godność i przetrwanie, analiza obozowej hierarchii i funkcjonowania kacetów, a także umiejętne ukazanie na czym polegała odmienność działań Langefeld w porównaniu z innymi nazistowskimi zbrodniarzami, sprawującymi kierownicze funkcje w Ravensbruck, Auschwitz czy Dachau.

Aleksander Kaczorowski*

Dorota Karaś Marek Sterlingow Walentynowicz. Anna szuka raju

Dorota Karaś, Marek Sterlingow Walentynowicz. Anna szuka raju, Wydawnictwo Znak

Biografia Anny Walentynowicz, tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej znanej aktywistki społecznej i działaczki Solidarności. Autorzy przedstawiają niezwykłe, pełne przeciwności losu życie Anny: od utraty rodziny w Rzezi Wołyńskiej, poprzez działalności w opozycji, śmierć ukochanego męża aż do walki z nowotworem.

Karaś i Sterlingow nie usiłują tej postaci oswoić – to ogromny atut ich narracji – za to mnożą pytania, na które nie sposób dziś odpowiedzieć, ukazują zwodniczość cudzych relacji, chybotliwość pamięci i względność świadectw.

Agnieszka Dauksza*

Anna Malinowska Komendant. Życie Salomona Morela Nagroda Literacka Juliusz 2021

Anna Malinowska Komendant. Życie Salomona Morela, Wydawnictwo Agora

Książka o życiu Salomona Morela: Żyda i Polaka, ofiary i oprawcy. Morel, który w czasie wojny w dramatycznych okolicznościach stracił całą rodzinę, po wojnie został słynącym z okrucieństwa komendantem w obozie pracy Zgoda w Świętochłowicach, w którym przetrzymywano i torturowano Ślązaków.

[…] czytelnik otrzymuje niejako podwójny wykład: z jednej strony chodzi o informacje dotyczące Morela i jego życia, z drugiej – o przedstawienie dziejów Górnego Śląska i równie podwójnego ich obrazu […]

Tadeusz Sławek*

Justyna Sobolewska Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu

Justyna Sobolewska Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu, Wydawnictwo Iskry

Życiorys Kornela Filipowicza, jednego z najważniejszych polskich pisarzy dwudziestego wieku. Szkic sylwetki mistrza krótkiej formy, odsłaniający nieznane dotąd oblicze literata, partnera Wisławy Szymborskiej.

Stworzyła bowiem Justyna Sobolewska prawdziwą opowieść, może nawet rodzaj gawędy, o życiu człowieka i jego związkach z ludźmi i przedmiotami.

Tadeusz Sławek*

Nagroda Literacka Juliusz 2021 – nominacje

Zapiszecie któryś z tych tytułów na swojej czytelniczej liście? A może mieliście już okazję przeczytać którąś z nominowanych biografii? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

* Źródło: www.nagrodajuliusz.pl/?news=24987

Zobacz także: