Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego - znamy laureata!

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego jest przyznawana autorom książek dla dzieci. W tym roku została wręczona już po raz dwudziesty siódmy. Który pisarz wygrał w konkursie? Jakie tytuły zostały wyróżnione? Jeśli macie dzieci, sprawdźcie koniecznie! Na liście finalistów znajdziecie wartościowe książki dla swoich pociech, które z pewnością pomogą Wam rozbudzić w nich czytelniczą pasję.

Marcin Przewoźniak Puk, puk! Zastałem króla?

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została ustanowiona w 1994 roku przez Fundację „Książka dla Dziecka” i redakcję Guliwera, kwartalnika o literaturze dziecięcej. Od 2004 roku nagrodę przyznaje Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Celem organizatorów konkursu jest wyróżnienie polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, „którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra”.

Z nagrodą wiąże się nie tylko nazwisko Kornela Makuszyńskiego, ale także najbardziej znany bohater jego książek dla dzieci, czyli Koziołek Matołek. Dlaczego? Statuetka wręczana zwycięzcy wraz z nagrodą pieniężną to właśnie odlana z brązu postać kultowego Koziołka.

Marcin Przewoźniak Puk, puk! Zastałem króla?

Nagroda główna – kto dostał Koziołka?

W tym roku nagrodę główną otrzymał Marcin Przewoźniak za książkę pt. Puk, puk! Zastałem króla?. Jury nagrodziło pisarza za

naukę historii, zyskującą w tej powieści zupełnie inny wymiar, stającą się wciągającą i zaskarbiającą sobie sympatię rzeszy wielbicieli

Puk, puk! Zastałem króla? to pełna niespodzianek opowieść, w której historia ożywa – i to dosłownie! Mieszkająca w stuletniej kamienicy rodzina Bielskich, pewnego dnia montuje w wejściu do spiżarni stare drzwi, kupione na pchlim targu. Od tego momentu w ich domu dzieją się niesamowite rzeczy! Przez magiczne drzwi wchodzą niecodzienni goście, m.in. błazen króla Zygmunta czy rycerz Zakonu Szpitalników. Dwunastoletni Staś i jego rodzice muszą się nieźle nagimnastykować, żeby okiełznać przybyszów z przeszłości – bo jak na przykład powstrzymać rwącego się do walki Krzyżaka, który wypił trzy kawy?

Wyróżnienia

W tegorocznej edycji konkursu Roksana Jędrzejewska-Wróbel została doceniona za Pracownię Aurory – opowieść o wyjątkowym spotkaniu. Aurora całe życie prowadziła Zakład Złamanych Serc. Przestaje jednak czuć się potrzebna w czasach, w których ludzie są przyklejeni do telefonów, nikt już niczego nie naprawia, a wszyscy ciągle kupują nowe rzeczy. W dniu przejścia Aurory na emeryturę, w pracowni staruszki pojawia się mała dziewczynka. Zaczyna się magiczna, poruszająca rozmowa, pełna ważnych pytań i odpowiedzi, których z pewnością nie da się znaleźć na ekranie smartfona.

Drugie wyróżnienie otrzymała Beata Ostrowicka za książkę Szczygły. Główna bohaterka o imieniu Zoja to niezwykła dwunastolatka, która ma czarodziejskie moce – potrafi zatrzymać ludzi w ruchu i rozumie mowę zwierząt. Dziewczynka i jej przyjaciel Igor mocno angażują się w pomoc okolicznym zwierzętom. Kiedy ktoś kradnie z pobliskiego schroniska szczygły, natychmiast postanawiają pomóc. Szczygły to poruszająca opowieść o przyjaźni, uczuciach i wzajemnym wsparciu, dotykająca także trudnych tematów, które dotyczą dzieci: śmierci rodziców, biedy czy alkoholizmu w rodzinie.

Finaliści

Na koniec mam dla Was listę pozostałych finalistów konkursu. Jeśli szukacie wartościowych książek dla Waszych dzieci, warto na nią zajrzeć. Jestem przekonana, że znajdziecie tu tytuły godne uwagi:

Czytaliście któreś z finałowych książek? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Zobacz także: