Nagroda literacka im. Gombrowicza - będzie nowe wyróżnienie Nagroda literacka im. Gombrowicza

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ruszyła z VI edycją. I do tego z nowym wyróżnieniem – rezydencją dla pisarzy w Vence – mieście na Lazurowym Wybrzeżu we Francji, gdzie pisarz spędził pięć ostatnich lat życia i gdzie został pochowany. Można już zgłaszać książki, które będą miały szansę powalczyć o zaszczytny laur zwycięstwa oraz miesięczny pobyt w wyjątkowym miejscu.

Nagroda literacka im. Gombrowicza

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została ustanowiona przez Radę Miejską w Radomiu w 2015 roku, a już rok później przyznano ją po raz pierwszy. I przez te pięć lat zgłoszono do niej aż 401 książek! Jej organizatorem jest Prezydent Miasta Radomia, współorganizatorem natomiast – Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury. Nagrodę w wysokości 40 000 złotych, ufundowaną przez Miasto Radom, przyznaje Prezydent autorowi wybranemu przez Kapitułę. Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski oraz Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. (od tego roku), Parterem Głównym zaś Unidevelopment S.A. Nagrodę wspiera Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu, która jest również Patronką Honorową Nagrody.

Debiutancka druga powieść?

Wyróżnienie to jest szczególne, ponieważ przyznaje się je za debiut, ale rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora napisana w języku polskim prozą artystyczną. Dlaczego niby drugi utwór miałby być traktowany jako debiut? Na oficjalnej stronie czytamy uzasadnienie takiego spojrzenia:

Kapituła przyjęła taką szeroką definicję debiutu, by dać szansę także tym autorom, którzy wydając swoją pierwszą książkę, popełnili swoisty falstart. Historia literatury zna przypadki, gdy właściwym, wartościowym debiutem była druga książka, zaś o pierwszej i krytyka, i sam autor szybko zapominali. Zdarza się i tak, że nieudany, przedwczesny debiut zamyka drogę do literackiego sukcesu kolejnym, znacznie lepszym i ważniejszym książkom. Takich sytuacji chcielibyśmy uniknąć i stąd poszerzone, podwójne oko sieci, którą Kapituła wyławiać ma najwartościowsze nowe zjawiska w polskiej prozie.

(fragment uzasadnienia ze oficjalnej strony Nagrody im. Witolda Gombrowica)

Jest to również nawiązanie do biografii samego patrona nagrody, Witolda Gombrowicza. Gdy ten opublikował swoją pierwszą książkę, spotkała się ona z krytyką, a Ferdydurkę stworzył w odpowiedzi na nieprzychylne recenzje. I to właśnie ją traktuje się jako udany debiut pisarza.

Ogłoszenie VI edycji i nowego wyróżnienia

15 grudnia, podczas konferencji prasowej, Tomasz Tyczyński – kurator Muzeum Witolda Gombrowicza i sekretarz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza podsumował trudną, „covidową”, V edycję wydarzenia i zapowiedział otwarcie kolejnej. Dobrą wiadomością, którą przekazał, jest ustanowienie nowego wyróżnienia, dzięki wsparciu finansowemu mecenasów i patronów.

Ta nagroda nas wyróżnia na tle innych nagród. Otóż od tej edycji, szóstej, będziemy przyznawać rezydencję dla jednego z pisarzy. O tym kto to będzie, będzie decydowała Kapituła Nagrody. Będzie to natomiast rezydencja niezwykła, ponieważ ten wyróżniony spędzi około miesiąca w miejscu bardzo gombrowiczowskim – w pięknym miasteczku Vence, nieopdal Nicei – Gombrowicz mieszkał przez ostatnie lata swojego życia.

~ Tomasz Tyczyński

Poniżej możesz zobaczyć zapis konferencji:

Nagroda im. Witolda Gombrowicza – dotychczasowi laureaci

Laureatami pierwszej edycji w 2016 roku zostali: Weronika Murek za Uprawę roślin południowych metodą Miczurina i Maciej Hen za Solfatarę. W 2017 podczas drugiej edycji Nagroda im. Witolda Gombrowicza trafiła w ręce Annę Cieplak za książkę Ma być czysto. Trzecia edycja z 2018 roku okazała się być szczęśliwa dla Marcina Wichy za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Dzięki czwartej edycji poznaliśmy bliżej jej zwyciężczynię Olgę Hund za książkę Psy ras drobnych. Natomiast laureatkę piątej odsłony konkursu poznaliśmy 22 września i została nią Barbara Sadurska za książkę Mapa.

Powiązane artykuły: