Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego - finaliści

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego co roku przyznaje się za najlepszy reportaż literacki. Już 24 maja, podczas uroczystej gali w Teatrze Dramatycznym w Warszawie poznamy tegorocznych laureatów. Tymczasem chcę Wam napisać o książkach, które znalazły się w ścisłym finale. Te nazwiska poznaliśmy na początku kwietnia.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego - finaliści

źródło: materiały prasowe

Jubileuszowa, 10. edycja nagrody za najlepszy reportaż

To będzie już 10., jubileuszowa edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Samo wyróżnienie ma międzynarodowy charakter, ponieważ przyznaje się je nie tylko za reportaże polskich autorów, ale też za te przetłumaczone na język polski i opublikowane w naszym kraju. W tym roku poznamy najlepsze reportaże, które zostały wydane w Polsce w 2018 roku. W konkursie nagradza się zarówno autorów i tłumaczy.

Samej nagrodzie, podobnie jak w latach ubiegłych, towarzyszy konkurs skierowany do uczniów w wieku 13-19 lat pt. Mój busz po polsku. Termin składania prac mija 8 maja. Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie organizatora konkursu.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – finaliści

Teraz przechodzę już do meritum, czyli do reportaży, które mają szansę na zdobycie tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. To książki, które zostały wybrane przez jury w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Tadeusz Sobolewski i Nina Witoszek, któremu przewodzi Olga Stanisławska.

Agonia - sprawdź w TaniaKsiazka.pl >.W finale znalazła się pięć reportaży: 3 przekłady i 2, które wyszły spod piór polskich autorów. Toteż na wyróżnienie mają szansę:

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – najlepsze przekłady

Dom z dwiema wieżami - sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>Aż cztery przekłady zwróciły uwagę Jury. W tegorocznym finale znaleźli się:

Laureatów, tak jak wspomniałam na początku artykułu, poznamy 23 maja. To wtedy autor za najlepszy reportaż nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, a autor najlepszego przekładu – 20 tys. zł.

Czy znacie już te reportaże? Jak myślicie, który z nich zdobędzie nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.