Nagroda Conrada 2019

Nagroda Conrada 2019 właśnie została przyznana, a my z radością przekazujemy wam te wieści. Przede wszystkim, ponieważ jest to wyróżnienie przyznawane wyłącznie debiutantom. Taka forma nagrodzenia i zawężone grono uczestników sprawiają, że w świecie literatury mają szansę zaistnieć początkujący pisarze, których debiuty zazwyczaj giną gdzieś wśród wypromowanych już nazwisk. A trzeba wiedzieć, że rynek książki dla debiutanta wcale nie jest łaskawy. Łatwo w nim przepaść i słuch o naprawdę obiecującym pisarzu może szybko zaginąć. Właśnie te wszystkie czynniki sprawiły, iż powstała Nagroda Conrada, przeznaczona jedynie dla debiutantów. Jej patronatem jest Joseph Conrad, którego międzynarodowa kariera nabrała tempa, gdy ten wyjechał z Krakowa.

Nagroda Conrada 2019

Nagroda Conrada 2019 – kilka słów o tegorocznej laureatce

W tym roku nagroda powędrowała do Olgi Hund za książkę pt. Psy ras drobnych. Zwyciężczyni otrzymała czek w wysokości 30 tysięcy złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. O tym, do kogo powędruje nagroda, jak zawsze zadecydowali czytelnicy w internetowym głosowaniu oraz kapituła nagrody. Oto jak sama autorka odniosła się do nagrodzonej pozycji:

Chciałam nagłośnić konkretny problem społeczny. Od czytelników i czytelniczek wiem, że odbierają lekturę bardzo osobiście. Fragmentaryczność tych zapisków miała współgrać z doświadczeniem pobytu bohaterki w szpitalu psychiatrycznym. Takie poszarpane, rwane fragmenty narracji dodatkowo obrazują „szczekanie”.

Bohaterką książki jest pacjentka szpitala psychiatrycznego, która ma 28 lat. Depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich. Przyjęto ją do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Akcja rozgrywa się w szpitalu w Kobierzynie. To istna antyarka załadowana kobietami, przeznaczonymi do wyginięcia, odrzuconymi egzemplarzami cechującymi się fatalną kombinacją genów. Poza tym bohaterkę wyróżnia postępująca apatia, spadek energii, utrata zainteresowań, gorsze skupienie i koncentracja uwagi. Do tego unika ludzi, często płacze bez powodu i miewa tendencje oraz myśli samobójcze. Pierwszej nocy w szpitalu płacze tak głośno i mruczy tak żałośnie, że pozostałe pacjentki w akcie zbiorowej zemsty, okradają ją z gazety i mydła.

Nagroda Conrada 2019 powędrowała do Olgi Hund za książkę Psy ras drobnych. Gratulujemy zwycięstwa, a wszystkich czytelników zachęcamy do zapoznania się ze wspomnianą historią.

Debiutancką książkę autorki znajdziecie tutaj.