Na Zachodzie bez zmian - ekranizacja klasyki literatury na Netflixie Na zachodzie bez zmian

Klasyczna powieść Na zachodzie bez zmian Ericha Marii Remarque’a to panoramiczny widok na bezsens działań militarnych, które pochłonęły masę ludzkich istnień. Niedawno na platformie streamingowej Netflix pojawiła się spektakularna ekranizacja tego jednego z najgłośniejszych dzieł XX wieku. Choć to już trzecia próba przełożenia utworu na język filmowy, produkcja w reżyserii Edwarda Bergera  jest tak dobra, że otrzymała nominację do Oskara. 

Na zachodzie bez zmian na TaniaKsiazka.pl >>

Na Zachodzie bez zmian – powieść antywojenna

Na zachodzie bez zmian autorstwa Ericha Marii Remarque’a w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego to historia z czasów I wojny światowej. Opowiedziana z perspektywy dziewiętnastoletniego niemieckiego żołnierza, reprezentanta straconego pokolenia. Pokolenia tych, których młodość przepadła w okopach. Główny bohater i jego przyjaciele namawiani przez nauczycieli do wzięcia udziału w walkach, i tym samym spełnienia obowiązku wobec ojczyzny, ruszyli na front praktycznie wprost ze szkolnych ławek. Pełni zapału jeszcze nie wiedzieli, że czekały tam na nich tylko ból, strach i śmierć.

Opisana prostym, realistycznym językiem powieść przybliża ogromne, nieuzasadnione okrucieństwo wojny. Autor – weteran wojenny, pisząc ten utwór, czerpał ze swoich doświadczeń na froncie. Ustami chłopaka, nieprzygotowanego na zderzenie z brutalnością przywołał przerażające doświadczenia żołnierzy, które prześladowały ich do końca dni. Podczas lektury nie można pozbyć się uczucia nieuchronności śmierci. A dzięki mistrzowskiemu wniknięciu w emocje bohatera czytelnik ma szansę poczuć, co bezbronny młody mężczyzna przeżywał w tym nad wyraz trudnym czasie. Gwałtowność i dynamizm w opisie ataków z lądu i powietrza dodatkowo budzą grozę.

Po co to wszystko?

Bohaterowie powieści, młodzi żołnierze, tęsknili za domem. Kuląc się pod gradem kul spadających na ich głowy, zastanawiali się, czym tak naprawdę jest ten ich obowiązek wobec ojczyzny. Zauważali, że są zaledwie trybikami w machinie wojennej, która odebrała im zdrowie, godność i odarła z człowieczeństwa. A ich życie nie miało dla dowódców najmniejszego znaczenia. Dość szybko dotarł do nich bezsens wojny. Sugestywny sposób prowadzenia narracji powoduje, że czytelnikowi, podobnie jak bohaterom, przez cały czas ciąży pytanie: „po co to wszystko było?”.

Warto zaznaczyć, że powieść ta w swoim czasie wzbudzała wiele kontrowersji. Swoisty antywojenny manifest nie przypadł do gustu zwłaszcza władzom III Rzeszy. W 1933 roku ówczesny minister propagandy, Joseph Goebbels, zabronił wydawania dzieła Remarque’a i wydał rozkaz publicznego spalenia książki.

Na Zachodzie bez zmian – ekranizacje

Pierwsza ekranizacja Na Zachodzie bez zmian w reżyserii amerykańskiego twórcy Lewisa Milestone’a powstała w 1930 roku (kilkanaście miesięcy po ukazaniu się powieści). Niestety już po tygodniu od premiery w Niemczech film został wycofany z dystrybucji przez niemiecki komitet cenzury kinematograficznej. Stało się to wyniku protestów środowisk nazistowskich, na których czele stał wspomniany już Joseph Goebbels. Erich Maria Remarque próbował protestować przeciwko temu zakazowi, jednak nie udało mu się nic wskórać.

W 1979 roku powstał remake tego filmu, którego reżyserii podjął się inny amerykański reżyser Delbert Mann. Produkcja oprócz wielu nominacji zdobyła Złoty Glob dla najlepszego filmu telewizyjnego.

2022 rok przyniósł nam kolejną adaptację tego wyjątkowego dzieła. Dramat wojenny produkcji amerykańsko-niemieckiej w reżyserii szwajcarskiego artysty Edwarda Bergera porusza już od pierwszych kadrów. Docenili to nie tylko widzowie, ale również krytycy filmowi, dzięki czemu obraz ten jest głównym kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Za scenariusz adaptowany produkcji odpowiadają Lesley Paterson i Ian Stokell. W rolach głównych zagrali m.in.Felix Kammeer, Daniel Brühl, Albrecht Schuch, Aaron Milmer i Edin Hasanovic. Za zdjęcia jest odpowiedzialny James Friend,  natomiast potęgującą lęk i grozę muzykę skomponował Volker Bertelmann.

Na Zachodzie bez mian – zwiastun

Nowe filmowe wydanie książki Na zachodzie bez zmian możecie zamówić w tym miejscu. Jednak zanim do Was dojdzie, obejrzyjcie zwiastun netflixowej produkcji. A potem sam film.

Czytajcie także: