Książki dla dzieciRecenzje

Recenzja książki Na wyspach Bergamutach i inne wiersze

Recenzja książki Na wyspach Bergamutach

Na wyspach Bergamutach i inne wiersze to nic innego jak antologia znanych i uwielbianych przez dzieci wierszy Jana Brzechwy. Leń, Entliczek-pentliczek, Kaczka-dziwaczka – to jedne z tych utworów dzieciństwa, które ja pamiętam do dziś. Pewnie jak wielu z was! Kiedy pojawiła się możliwość upolowania tej pozycji na recenzję, nie wahałam się ani chwili.

Recenzja książki Na wyspach Bergamutach

Jan Brzechwa, czyli ponadczasowa klasyka literatury dziecięcej

Tak jest! Nie wyobrażam sobie zbioru dziecięcej literatury bez wierszy Jana Brzechwy. Wydanie, które wpadło w moje ręce, jest jednak wyjątkowe nie tylko dzięki autorowi wierszy. Ilustracje do tej pozycji stworzyła Małgorzata Detner. I trzeba napisać to szczerze – to właśnie za sprawą malunków spod jej ręki, bajki z dzieciństwa zyskały tu nową moc! Autorka ma na swoim koncie sporo ciekawych i nietuzinkowych ilustrowanych książek. I ta jest kolejnym majstersztykiem w jej wykonaniu.

Igła z nitką

For. Paulina Roszko

Jej ilustracje zachwycają barwami, kreatywnością, wykonaniem, najmniejszymi detalami. Są urocze, absorbują, pobudzają wyobraźnię i idealnie komponują się z wierszami Brzechwy. Jestem pewna, że właśnie te konkretne wydanie zainteresuje nawet te dzieciaki, które niechętnie sięgają po książki. O dorosłych nie wspomnę! Ja, jako dorosła już kobieta z wielką radością przypomniałam sobie znane historyjki w towarzystwie tak przepięknych ilustracji.

Na wyspach Bergamutach i inne wiersze – rymowanki dla każdego

Leń wiersz Jana Brzechwy

Fot. Paulina Roszko

Książka ta to moim zdaniem idealny wstęp do literatury dziecięcej. Po pierwsze ze względu na rymowanki, rytmiczne historyjki, które dzieci z łatwością przyswoją. Po drugie zaś oczywiście to świetny wybór ze względu na ilustracje. One naprawdę przykuwają wzrok! Podrzucam wam kilka zdjęć, ale uwierzcie mi, nie są w stanie oddać piękna i kolorów.

Jestem też zdania, że wiersze Jana Brzechwy są warte tego, by prezentowały się w domowej biblioteczce właśnie w takim uroczym wydaniu.

Sowa wiersz Jana Brzechwy

Fot. Paulina Roszko

Na wyspach Bergamutach i inne wiersze – podsumowanie

Ponadczasowa, dziecięca klasyka zamknięta w przepięknym, kolorowym wydaniu. Książka ta zachwyci nie tylko dzieci, ale także dorosłych. A ponieważ w każdym z nas tkwi odrobina dziecka, warto mieć to wydanie w domowej biblioteczce, nawet jeśli w waszym domu nie uświadczysz malucha. Gwarantuję, że książka ta wywoła u was szeroki uśmiech i przeniesie was w czas błogiego dzieciństwa!

Książkę Na wyspach Bergamutach i inne wiersze znajdziecie tutaj.

Ocena Pauliny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Jako oceniam ilustracje? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Jestem też zdania, że wiersze Jana Brzechwy są warte tego, by prezentowały się w domowej biblioteczce właśnie w takim uroczym wydaniu.