Z okazji aktorskiej wersji jednej z najpiękniejszych animacji Disney’a, która wchodzi dzisiaj do polskich kin, postanowiłam wybrać dla Was kilka książek, w których pojawia się motyw Pięknej i Bestii. Niektóre z nich nie mają oczywistego nawiązania do tej historii lub nie jest ono dosłowne, jednak ten motyw zdecydowanie tam występuje. Kilka naprawdę niesamowitych książek nawiązujących do Pięknej i Bestii niestety nie pojawiło się jak dotąd na polskim rynku chociażby Cruel Beauty, Rosamundy Hodge.

Piękna ujarzmia bestię5. Motyw Pięknej i Bestii: Piękna ujarzmia bestię, James Eloisa.

Piękna ujarzmia bestię to pełna humoru i XIX – wiecznego klimatu interpretacja Pięknej i Bestii polecana dla fanek Dr. Housa. Nawiązanie do słynnego, serialowego doktora jest związane z postacią głównego bohatera, hrabiego Yelvertona, dla którego House był pierwowzorem. Główną bohaterką książki jest Linnet Thryne, która zostaje zmuszona przez rodzinę do małżeństwa ze względu na udział w skandalu, który zdyskwalifikował ją jako dobrą kandydatkę na żonę dla innych mężczyzn. Jej przymusowy wybranek nie jest jednak księciem z bajki, ale niezwykle trudnym w obyciu i szorstkim mężczyzną. Czy Linnet uda się stopić jego zimne serce?

Dwór cierni i róż4. Motyw Pięknej i Bestii: Dwór cierni i róż, Sarah J. Maas.

Jedna z najgłośniejszych i najpopularniejszych adaptacji Pięknej i Bestii osadzona w świecie fantasy. Odniesienie do motywu z kultowej animacji jest tu wyraźne, jednak cała historia ma całkowicie unikatowy charakter. Naszą Piękną jest tutaj Feyre, która pewnego dnia starając się upolować zwierzynę, aby chronić swoją rodzinę przed głodem, przez przypadek kieruje swoją strzałę, w kierunku istoty, która w rzeczywistości nie jest zwierzęciem. Tak rodzi się dług, dług z krwi, który będzie musiał zostać spłacony. Fenomenalna seria Sarah J. Maas, autorki Szklanego tronu.

Księżyc w nowiu3. Piękna i Bestia inaczej: Księżyc w nowiu, Stephenie Meyer Stephanie Meyer.

Być może dla wielu z Was nawiązanie do Pięknej i Bestii w przypadku tej historii nie będzie oczywiste. Jednak nie bez powodu główna bohaterka to Bella, a jej wybranek, sam o sobie mówi, że jest Bestią. Świat wampirów stworzony przez Meyer jej tak dobrze znany, że sądzę, że nakreślenie fabuły nie jest tutaj konieczne. Wspomnę tylko, że książki z tej serii sprzedały się na całym świecie w 120 milionach egzemplarzy.

Pięćdziesiąt twarzy Greya2. Piękna i Bestia inaczej: Pięćdziesiąt twarzy Greya, E. L. James

Jeśli pojawił się tu Zmierzch, nie mogło zabraknąć także Pięćdziesięciu twarzy Greya. Historia która, jak James sama przyznała, została zainspirowana właśnie relacją Belli i Edwarda. Tutaj także mamy Piękną w osobie niewinnej Any, która przez przypadek trafia na spotkanie ze słynnym Christianem Greyem. Mężczyzna wydaje się mieć równie czarny umysł jak serce, jednak dziewczyna dostrzeże w nim światło, tam gdzie wydawało się, że jest już tylko mrok.

1. Motyw Pięknej i Bestii: Wybrana, Naomi Novik.

Książka, którą można określić jednym słowem: piękna. Ten tytuł szczególnie spodoba się fanom Dworu cierni i róż i to nie tylko dlatego, że akcja osadzona jest w świecie fantasy. Książka Naomi Novik jest doskonale napisana i podobnie jak historia Sarah J. Maas jest dosyć mroczną interpretacją bajkowego motywu. Ponadto zawiera wiele polskich wątków. Główna bohaterka Agnieszka mieszka w cichej i spokojnej wiosce na skraju Boru. Jednak to spokojne życie ma swoją cenę. Wioskę chroni owiany złą sławą czarodziej, który w zamian za protekcję regularnie zabiera z wioski jedną, 17-letnią dziewczynę. Z niezrozumiałego dla Agnieszki i innych mieszkańców wioski powodu, tym razem czarodziej wybiera właśnie ją.

Jeżeli znacie jeszcze jakieś tytuły dostępne na polskim rynku, w których pojawia się motyw Pięknej i Bestii, napiszcie o tym w komentarzu. Dla wszystkich, którzy czytają także po angielsku polecam tytuły: Beast and Beauty, Stacey Jay, wspomnianą Cruel Beauty, Rosamundy Hodge czy Beauty, Robin McKinley.