Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony został 1 listopada 2005 roku i przypada na 27 stycznia. A jego zadanie jest proste – ma przypominać o ofiarach pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W naszym kraju główne uroczystości upamiętniające odbywają się w Auschwitz-Birkenau i pod warszawskim Pomnikiem Bohaterów Getta.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o wszystkich ofiarach zbrodniczych praktyk, których dopuszczali się naziści pod przewodnictwem Adolfa Hitlera. Taki dzień pamięci bez wątpienia jest ważny, zwłaszcza że wydarzenia z II wojny światowej dla młodszych pokoleń są trudne do wyobrażenia. To historia, o której pamięć trzeba pielęgnować.

W związku z tym dziś przygotowałam zestawienie literatury faktu, która porusza ten trudny, ale jednocześnie niezwykle ważny temat.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dymy nad Birkenau - kup na TaniaKsiazka.plDymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska

Tej książki nie mogło tu oczywiście zabraknąć. Stała się ona jednym z najważniejszych dowodów procesu norymberskiego. Ponadto to pierwszy tak dokładny i przejmujący literacki opis piekła, które ludziom zgotowały nazistowskie Niemcy w obozach zagłady. Książka światło dzienne ujrzała już w 1945 roku. Jej autorka, Seweryna Szmaglewska, uciekła z marszu śmierci i dzięki temu przeżyła.

Ochotnik - zobacz na TaniaKsiazka.plOchotnik Jack Fairweather

To opowieść o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i jego brawurowej misji, podczas której przedostał się do KL Auschwitz. Tam stworzył ruch oporu i przekazywał na zewnątrz wieści o tym, co dzieje się w tym piekle na ziemi. Autor stworzył rzetelny obraz polskiego bohatera, korzystając przy tym z nieznanych dotąd źródeł i relacji świadków. Książka to również portret tego, jak wyglądała sytuacja więźniów w Auschwitz-Birkenau.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach HolokaustuArchitekci śmierci Karen Bartlett

W tej książce znajdziecie reportaż o rodzinie, która wspomagała SS w ich zbrodniczych działaniach. To właśnie rodzinna firma Topf & Sohne dostarczała nazistom piece krematoryjne i tworzyła komory gazowe. A ich ambicją było stworzenie takich machin śmierci, które jeszcze sprawniej będą pozbawiały życia.

Niewinni w Norymberdze - kup na TaniaKsiazka.plNiewinni w Norymberdze Seweryna Szmaglewska

Tym razem autorka zabiera czytelników w podróż do Norymbergii, gdzie odbył się proces największych zbrodniarzy Trzeciej Rzeszy. Szmaglewska była jedyną Polką, która zeznawała tam przed wymiarem sprawiedliwości. Tym samym czytelnicy otrzymują pozbawioną złudzeń opowieść o tym, jak wyglądały słynne procesy i z czym musieli mierzyć się tam świadkowie nazistowskich zbrodni.

Mały Oświęcim - kup na TaniaKsiazka.plMały Oświęcim Błażej Torański i Jolanta Sowińska-Gogacz

W tej książce autorzy przybliżają czytelnikom losy najmłodszych osadzonych w obozie, o którym niewiele dziś się mówi. Chodzi tu o dziecięcy obóz w Łodzi przy ulicy Przemysłowej. Twórcy docierają do relacji świadków, którym udało się przeżyć w tym miejscu. Z niektórymi rozmawiają osobiście, przytaczają też ich zeznania w procesach sądowych. Znajdziecie tu również zeznania i wypowiedzi samych katów, którzy po wojnie wypierali się swojego okrucieństwa.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach HolokaustuMała Norymberga Agnieszka Dobkiewicz

To prawda, że proces w Norymberdze był najgłośniejszy i największy. Tymczasem nazistowskich zbrodniarzy łapano, sądzona i karano nie tylko tam. Autorka tej książki odsłania przed czytelnikami tajemnice powojennej Świdnicy. A ponadto zdradza szczegóły niezwykłych procesów sądowych, jakie rozegrały się właśnie w tym mieście.

Krzyk wiatru - kup na TaniaKsiazka.plKrzyk wiatru Seweryna Szmaglewska

Zestawienie zamyka trzecia książka Seweryny Szmaglewskiej. Tym razem opowiada o nadziei, która pozwala, ale też zobowiązuje, by pozostać człowiekiem, niezależnie od tego, czy mamy ku temu warunki. To wyrazisty i przejmujący dokument z okropnych czasów, który pokazuje jednak, że nawet w największym mroku tli się światełko dobra.