Wydarzenia literackie

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2021 – krótka lista nominowanych

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2021 – krótka lista nominowanych

Jednym z ważniejszych punktów na liście tegorocznych nagród literackich jest Międzynarodowa Nagroda Bookera 2021 – krótka lista nominowanych została ogłoszona 23 kwietnia. Kto ma szansę zdobyć prestiżowe wyróżnienie? Jakie książki dostały się do ścisłej finałowej szóstki? Kiedy odbędzie się ogłoszenie laureata? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej, zapraszam.

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2021 – krótka lista nominowanych

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2021 – krótka lista nominowanych książek

The Dangers of Smoking in Bed - Mariana Enríquez Międzynarodowa Nagroda Bookera 2021 – krótka lista The Dangers of Smoking in Bed – Mariana Enríquez

Opowiadania argentyńskiej autorki, Mariany Enriquez. Każda z historii balansuje na granicy między miejskim realizmem a horrorem. Bohaterowie tych opowieści to postaci, które mierzą się z odrzuceniem, bólem, wszechogarniającą pustką.  Enríquez kładzie nacisk na tematy, o których się milczy: fetysze, choroby, ciało kobiety, ciemne strony ludzkiej historii.

Pamięci pamięci - Maria Stiepanowa

In Memory of Memory – Maria Stepanova

Dzieło rosyjskiej pisarki, złożone z rozmaitych form: eseju, fikcji literackiej, pamiętnika, rozprawy, dziennika podróży oraz dokumentów historycznych. Autorka, wracając do śladów przeszłości własnej rodziny, stara się połączyć na nowo zerwany przez burzliwą historię XX wieku łańcuch pamięci. W tej intymnej, poruszającej książce rozważa mechanizm działania pamięci, a także wpływ historii na życie jednostki.

Książka ukazała się w Polsce w 2020 roku, znajdziecie ją tutaj: Pamięci pamięci >>

The War of the Poor - Éric Vuillard

The War of the Poor – Éric Vuillard

Książka francuskiego pisarza Érica Vuillarda porusza niewygasającą kwestię nierówności społecznych. W centrum swojego zainteresowania autor stawia mającą miejsce w XVI wieku reformację protestancką oraz jednego z jej pierwszych przywódców, czyli Thomasa Müntzera. W historii odnaleźć można wiele analogii do sytuacji, w jakiej znajduje się współczesna Francja.

The Employees - Olga Ravn

The Employees – Olga Ravn

Powieść duńskiej autorki OlgiRavn, złożona z wypowiedzi członków załogi statku kosmicznego o nazwie Six-Thousand Ship. Na jego pokładzie pracują zarówno urodzeni i śmiertelni ludzie, jak i zmontowane i nieumierające humanoidy. Któregoś dnia na statku pojawia się wiele dziwnych przedmiotów, znalezionych na planecie New Discovery. Pracownicy (zarówno ludzie jak i nie-ludzie) przywiązują się do nich emocjonalnie i ze zmieszaniem zauważają, że odczuwają tęsknotę za ciepłem, relacjami, intymnością, odległą Ziemią. The Employees autorka stawia pytania o esencję człowieczeństwa, a także krytykuje pęd za nieustającą produktywnością i bezwarunkowe podporządkowanie życia pracy.

When We Cease to Understand the World - Benjamín Labatut

When We Cease to Understand the World – Benjamín Labatut

Chilijski pisarz Benjamín Labatut powraca do przełomowych odkryć i wielkich umysłów XX wieku – bohaterami When We Cease to Understand the World są Albert Einstein, Erwin Schrödinger, Alexander Grothendieck i Werner Heisenberg. Książka oscyluje między faktycznymi zdarzeniami a fikcją literacką, postępem a destrukcją, geniuszem a szaleństwem.

At Night All Blood is Black - David Diop

At Night All Blood is Black – David Diop

Powieść francuskiego autora Davida Diopa rzuca światło na mało znaną historię Senegalczyków z oddziału piechoty pod nazwą Tirailleurs Sénégalais. W czasie I wojny światowej walczyli oni w szeregach francuskiej armii, . Gdy Alfa Ndiaye traci na froncie swojego drogiego przyjaciela, zaczyna popadać w obłęd. Rzuca się w wir walki z zapamiętaniem, które wzbudza niepokój nawet wśród jego towarzyszy broni.

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2021 – krótka lista w kwietniu, laureat w czerwcu

Nazwisko laureata bądź laureatki tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera poznamy 2 czerwca.

Zobacz także: