Podręczniki

Matura z języka polskiego 2021 – co trzeba wiedzieć?

Matura z języka polskiego 2021 - co trzeba wiedzieć? Matura z języka polskiego

Matura z języka polskiego to pierwszy tak poważny egzamin w życiu młodego człowieka. Znajomość języka ojczystego i poprawne posługiwanie się nim nie tylko gwarantuje dobry wynik punktowy, ale również otwiera drzwi do świetlanej przyszłości i podnosi jakość życia codziennego. Nie tylko relacji z najbliższymi, ale przede wszystkim ułatwia kontakty społeczne i zawodowe. Jesteś tegorocznym maturzystą lub Twoje dziecko przystępuje w tym roku do egzaminu dojrzałości? Zobacz, jak zdać maturę z języka polskiego.

Matura z języka polskiego 2021 Szukaj pomocy naukowych na TaniaKsiazka.pl >>

Matura z języka polskiego 2021

Nie napiszę tu nic odkrywczego – chcąc zdać maturę z języka polskiego, przede wszystkim należy się uczyć. A gdy już się opanuje materiał, to trzeba również poznać wszystkie zasady, które obecnie obowiązują, by spokojnie czekać na ten ważny dzień z pewnością, że nic nie zaskoczy. Język polski jest przedmiotem obowiązkowym, więc wszyscy uczniowie liceów i techników muszą przystąpić do jego zaliczenia na poziomie podstawowym. Poziom rozszerzony jest natomiast dla chętnych, którzy zdecydują się wybrać język polski jako przedmiot dodatkowy.

To kiedy ta matura? Kiedy zakwitną kasztanowce? Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się klasycznie, po majówce, czyli 4 maja 2021. Głodni wiedzy na temat języka ojczystego na poziomie rozszerzonym sprawdzą swoją wiedzę już 10 maja 2021 r. Część ustna dla chętnych odbędzie się 19 – 21 maja 2021 r.

W związku z pandemią koronawirusa Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję, że w roku 2021 matura z języka polskiego odbędzie się jedynie w formie pisemnej. Do tej pory obowiązkowy był również egzamin ustny, który teraz obowiązywać będzie jedynie tych uczniów, którzy wybierają się na uczelnie wyższe i wynik tej części matury jest warunkiem przyjęcia na studia.

Ile trwa matura z języka polskiego i jak wygląda ten egzamin?

Zacznijmy od części pisemnej. Maksymalny czas na napisanie egzaminu na poziomie podstawowym to 170 minut. Składa się on z dwóch części. Pierwsza ma na celu sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu nieliterackiego za pomocą zadań testowych. Druga natomiast ma charakter pracy pisemnej i skupia się na ocenie zdolności do formułowania wypowiedzi argumentacyjnej. Uczeń ma zatem za zdania napisać wypracowanie w formie rozprawki lub interpretacji tekstu poetyckiego.

Na poziomie rozszerzonym matura z języka polskiego trwa 180 minut i ma tylko jedną część. Maturzysta ma za zadanie prezentację umiejętności: interpretacji porównawczej utworów literackich lub tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej, gdzie może wybrać dowolną formę, np. esej lub rozprawkę.

Matura ustna z kolei trwa zaledwie pół godziny, jednak te 30 minut może zaważyć na niejednym życiu. 😉 Jak wygląda matura ustna z języka polskiego? W tej części nie ma podziału na poziomy. Abiturienci sprawdzani są pod kątem umiejętności tworzenia wypowiedzi na podstawie otrzymanego tekstu. Usta matura to prawdziwy popis oratorski. Istotne jest, by poprawnie się wysławiać, operować ciekawym słownictwem, błyszczeć logiką i retoryką oraz wiedzą o kulturze, języku i literaturze. To również pokaz zdolności analizy i interpretacji dzieła.

Edukacja zdalna, która ograniczyła kontakt ucznia z nauczycielem, w znacznym stopniu utrudniła naukę przed tym ważnym egzaminem. Jest jednak jeszcze trochę czasu, by się porządnie przygotować do matury z języka polskiego.

Jak zdać maturę z polskiego?

W tym celu warto skorzystać z interesujących pomocy naukowych, które są dostępne w tym miejscu.

Powiązane artykuły: