Mądra Książka Roku 2021 - laureaci

Mądra Książka Roku 2021 wybrana! Sprawdźcie, które książki popularnonaukowe warto przeczytać według jury konkursowego i czytelników, którzy oddali głosy w plebiscycie. Znacie już nagrodzone tytuły?

Mądra Książka Roku 2021 - laureaci

Mądra Książka Roku 2021

Konkurs Mądra Książka Roku organizuje Uniwersytet Jagielloński, właściciel portalu Mądre Książki. Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku.

Tegoroczni partnerzy wydarzenia to Copernicus Festival, Gazeta Wyborcza oraz księgarnia De Revolutionibus Books&Café i portal Cafe Nauka. W jury tym razem zasiedli: prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), dr Monika A. Koperska (Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, MAK Art & Science Productions), dr Kamil Kopij (UJ, Madre Książki), Michał Olszewski (Gazeta Wyborcza), Marta Seweryn (Carbon Footprint Foundation), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka), Leszek Szumlas (Mądre Książki), Marta Alicja Trzeciak (Mądre Książki i Centrum Nauki Experyment w Gdyni).

Nagroda główna Mądra Książka Roku 2021

Planeta wirusów. Czy wirusy sterują życiem na Ziemi Carl Zimmer

Planeta wirusów. Czy wirusy sterują życiem na Ziemi?
Carl Zimmer, Wydawnictwo Copernicus Center Press

Wirusy to jedne z najmniejszych organizmów, które mają ogromny wpływ na życie człowieka. Dzięki tej książce lepiej poznacie ich niezwykły, niewidoczny gołym okiem świat.

Autor opisuje sposoby, w jakie możemy wykorzystać wirusy z korzyścią dla ludzkości i przystępnym językiem przedstawia najnowsze odkrycie naukowe w dziedzinie wirusologii.

Link do książki: Planeta wirusów >>

Nagroda główna dla książki dla dzieci

Brud. Cuchnąca historia higieny Piotr Socha Monika Utnik-Strugała

Brud. Cuchnąca historia higieny
Piotr Socha i Monika Utnik-Strugała, Wydawnictwo Dwie Siostry

Propozycja dla małych czytelników to opowieść o brudzie i higienie na przestrzeni wieków. Jak wyglądało dbanie o czystość w czasach starożytnych? Czym różniło się podejście do zachowania higieny w różnych cywilizacjach świata? I wreszcie – jak sprawa wygląda dziś? Dla najmłodszych szokujące może okazać się zderzenie z faktem, że w XXI wieku nadal mnóstwo ludzi na świecie (w tym w Polsce) nie ma dostępu do toalety ani czystej wody.

Link do książki: Brud. Cuchnąca historia higieny >>

Nagroda społeczności akademickiej UJ

Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki Jacques Le Goff

Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?
Jacques Le Goff, Wydawnictwo Aletheia

W swoim eseju Jacques Le Goff rozważa zasadność podziału historii poprzez zamykanie poszczególnych okresów w ramach sztywno wydzielonych epok. Autor przekonuje, że średniowiecze trwało zdecydowanie dłużej, niż się powszechnie uważa (aż do XVIII w.!).

Link do książki: Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki? >>

Nagroda internautów i czytelników Gazety Wyborczej

Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu Julita Mańczak Jakub Małecki

Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu
Julita Mańczak i Jakub Małecki, Wydawnictwo Znak

Dziennikarka Julita Mańczak rozmawia z glacjologiem doktorem Jakubem Małeckim o tym, w jaki sposób lód ma wpływ na nasze życie.

Autorzy poruszają kwestię przewidywanej nadchodzącej w coraz szybszym tempie katastrofy klimatycznej. Czy jesteśmy jeszcze w stanie jej zapobiec? Jakie działania powinniśmy podejmować?

Link do książki: Początek końca? >>

To reportaż z teraźniejszości, który mówi nam bardzo wiele o przyszłości.

Zobacz także: