Konkursy książkoweKsiążki dla dzieciWydarzenia literackie

Literacka Podróż Hestii – konkurs dla autorów powieści i opowiadań dla dzieci

Konkurs Literacka Podróż Hestii - aktualne tematy i klasyczna forma w książkach dla dzieci

Każdy, kto nie jest mugolem, doskonale wie, że sztuka czytania wśród dzieci absolutnie (i na całe szczęście!) nie zanikła. Wygląda jednak na to, że wśród dziecięcych bestsellerów książki non-fiction coraz częściej spychają beletrystykę na dalszy plan. Literacka Podróż Hestii to konkurs, którego organizatorzy mają na celu promowanie literatury dla najmłodszych w klasycznych formach pisarskich – opowiadaniach i powieściach – poruszających aktualne tematy. O szczegółach tej inicjatywy przeczytacie poniżej, zapraszam.

Konkurs Literacka Podróż Hestii - aktualne tematy i klasyczna forma w książkach dla dzieci

Literacka Podróż Hestii

W tym roku odbędzie się pierwsza edycja konkursu, współorganizowanego przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii oraz Fundację Wisławy Szymborskiej:

Na listach bestsellerów dla starszych dzieci beletrystykę zaczynają ostatnio wypierać książki z gatunku non-fiction. Są często bardzo piękne, ciekawe, w atrakcyjny sposób poszerzające wiedzę o świecie, ale mają jedną wadę: to nie jest literatura piękna w klasycznym sensie. Ideą Literackiej Podróży Hestii jest, po pierwsze, nagrodzenie, a przez to dowartościowanie literatury w jej klasycznych formach: powieści i opowiadań. A po drugie, stworzenie z nagrodzonych książek serii, która niebawem ma szanse ułożyć się w biblioteczkę „współczesnej klasyki”. Tę literacką podróż zaczynamy już w tym roku!

Michał Rusinek*

Wygląda zatem na to, że za parę lat będziemy mogli skompletować nowy kanon literatury dziecięco-młodzieżowej.

W skład Kapituły konkursu wchodzą: przewodniczący Piotr M. Śliwicki, Michał Rusinek, Joanna Olech, Katarzyna Kasia, Maciej Wojtyszko oraz Magdalena Kąkolewska.

Jeśli jesteście zainteresowani tym wydarzeniem i chcecie dowiedzieć się o nim więcej, poniżej możecie obejrzeć rozmowę z członkami Kapituły:

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, karmi ją dobra literatura. Z myślą o twórcach książek dla młodych czytelników rusza…

Opublikowany przez Literacka Podróż Hestii Piątek, 12 marca 2021

Literacka Podróż Hestii – zgłoszenia

Zgłoszenia do pierwszej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii do 15 kwietnia 2021 roku mogą przesyłać wydawnictwa lub autorzy powieści i opowiadań dla najmłodszych czytelników, które zostały wydane w Polsce w 2020 roku.

Nominacje zostaną ogłoszone w czerwcu, a zwycięski tytuł poznamy w listopadzie. Autor lub autorka najlepszego dzieła otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.

***

Na koniec pytanie do Was – co sądzicie o tej inicjatywie? Czy według Was warto promować klasyczne formy w literaturze dziecięcej, czy jednak lepiej iść z duchem czasu i akceptować zmiany w trendach czytelniczych? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

* Źródło: https://literackapodrozhestii.pl/

Zobacz także:

Katarzyna Stachura