Literacka Nagroda Nobla 2020 - laureatką Louise Glück! Literacka Nagroda Nobla 2020

Już po raz 117. Szwedzka Akademia przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie pisarz może otrzymać w całym swoim życiu. Wpisuje ono laureata na listę najdoskonalszych twórców wszechczasów. Dlatego, gdy zbliża się czas ogłoszenia wyników, poczytni autorzy nerwowo zerkają na zegarek, czekając na werdykt.

Dziś o godzinie 13:00 zarówno oni, jak i cały świat wstrzymał oddech, by po chwili wiwatować, skandując jedno nazwisko. Literacka Nagroda Nobla 2020 trafiła do amerykańskiej poetki i eseistki Louise Glück.

Literacka Nagroda Nobla 2020 Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Literacka Nagroda Nobla 2020 – Louise Glück

Urodzona 22 kwietnia 1943 w Nowym Jorku amerykańska poetka i eseistka jest niezwykle płodną i zarazem wielokrotnie nagradzaną artystką. Ma ona na swoim koncie pokaźny dorobek literacki, w tym m.in. czternaście zbiorów poezji. Daniel Morris w swojej pracy Poezja Louise Glück: wprowadzenie tematyczne pisze:

Pisarstwo Glück najczęściej wymyka się identyfikacji etnicznej, klasyfikacji religijnej czy przynależności płciowej. W rzeczywistości jej poezja często neguje krytyczne oceny, które potwierdzają, że polityka tożsamości jest kryterium oceny literackiej. Jako poetka z łącznikiem (tj. poetka „żydowsko-amerykańska”, poetka „feministyczna” lub poetka „natury”), woląc zamiast tego zachować aurę ikonoklazmu, czy też pośrednictwa.

Do tej pory Glück za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych. Została uhonorowana m.in.:  National Humanities Medal, Pulitzer Prize National Book Award, National Book Critics Circle Award i Bollingen Prize.

Literacka Nagroda Nobla 2020 powiększyła ten imponujący zbiór wyróżnień, zapisując Louise Glück na kartach historii Nagrody Nobla jako 16. kobietę z tym wyróżnieniem, a pierwszą Amerykankę zaraz po Toni Morrison uhonorowanej Noblem w 1993 roku. Ostatnim poetą, którego doceniła Akademia Szwedzka, był szwedzki twórca Tomas Tranströmer (2011).

Podczas tradycyjnej uroczystej laudacji Anders Olsson ze Szwedzkiej Akademii, uzasadnił wybór osiemnastu członków kapituły, mi.in. słowami:

W jej wierszach jaźń nasłuchuje podszeptów snów i złudzeń i nikt nie może być dla niej surowszy niż ona sama.

Według nich głos Glück jest bezkompromisowy, a w jej utworach komizm łączy się z kąśliwym dowcipem. Anders Olsson dodał również, że jej poezja nie jest konfesyjna, choć bez wątpienia zawiera wątki autobiograficzne. 

Teraz pozostaje nam czekać na polskie wydania utworów, już Noblistki, Louise Glück.

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla 2018

W historii Literackiej Nagrody Nobla, której początki sięgają 1901 roku, zapisało się również kilka polskich znamienitych nazwisk. Zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowano: Henryka Sienkiewicza (1905), Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza (1980) oraz Wisławę Szymborską (1996). W ubiegłym roku, 10 października 2019, Akademia Szwedzka po raz kolejny dostrzegła wybitny talent twórcy polskiego pochodzenia,  przyznając Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018 Oldze Tokarczuk. Pisarka została doceniona (…) za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia. Dołączyła tym samym do grona literatów, których dzieła po prostu trzeba przeczytać przed śmiercią.

Należy również wspomnieć, że rok wcześniej, otrzymała nagrodę Man Booker International Prize 2018 za książkę Bieguni.  Olga Tokarczuk jest również dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści Bieguni i Księgi Jakubowe oraz Prowadź swój pług przez kości umarłych. Nobel był prawdziwą wisienką na torcie wyróżnień jej pracy literackiej.

Mogłoby się wydawać, że po otrzymaniu Nobla już nic lepszego pisarza nie czeka. Mógłby zatem spokojnie spocząć na laurach i zmienić zawód, w którym jest jeszcze coś do zdobycia. Na szczęście Olga Tokarczuk, zamiast odłożyć pióro, zabrała się do pracy i już w listopadzie na półki księgarń trafi jej kolejna, a pierwsza po Noblu, książka Czuły Narrator. Będzie to zbiór dwunastu wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które odsłonią kulisy jej twórczości.

Wszystkich, którzy mają ochotę sięgnąć po twórczość Noblistów, zapraszam tutaj

Powiązane artykuły: