Literacka Nagroda Nike 2019 - siedmioro nominowanych
Literacka Nagroda Nike 2019 - siedmioro nominowanych

źródło: www.instytutksiazki.pl

W maju, podczas trwania Warszawskich Targów Książki, poznaliśmy 20 twórców nominowanych do Literackiej Nagrody Nike 2019. Już wiemy, kto znalazł się w finałowej siódemce. Literacka Nagroda Nike przyznawana jest za najlepszą polską książkę poprzedniego roku. Laureata tradycyjnie poznajemy w pierwszą niedzielę października. To największe polskie wyróżnienie w dziedzinie literatury zostanie przyznane już 23 raz.

Obok jurorskiego wyróżnienia czytelnicy Gazety Wyborczej w głosowaniu spośród siedmiu finałowych książek wybiorą laureata Nike Czytelników. To nazwisko poznamy 5 października, dzień przed galą Nagrody Nike.

Literacka Nagroda Nike 2019 – siedmioro nominowanych

Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący) z kilkuset książek wybrało siedmiu finalistów. Pretendentami do tegorocznej Nagrody Nike są pisarze młodego i średniego pokolenia. To znani autorzy, którzy byli już niejednokrotnie nagradzani.

Wśród siedmiu nominowanych książek znalazły się powieści, reportaże oraz biografia.

O tym, komu jury przyzna Literacką Nagrodę Nike 2019, dowiemy się już w niedzielę 6 października. Zwycięzca otrzyma pamiątkową statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz 100 tys. złotych. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „Nike” i Gazeta Wyborcza, a jej fundatorem – Fundacja Agory. W zeszłym roku decyzją jury nagrodzono Marcina Wichę za jego bardzo osobistą książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem.

Czy czytaliście już książki, które znalazły się w ścisłym finale Literackiej Nagrody Nike 2019? Jak myślicie, która z nich ma szansę na zdobycie tegorocznego wyróżniania? Zachęcam Was też do wzięcia udziały w głosowaniu na Nike Czytelników. Możecie to zrobić w tym miejscu.

Powiązane artykuły:

Literacka Nagroda Nike 2019 – nominacje

Marcin Wicha laureatem Nike 2018!

Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2018