Listy do Pałacu autorstwa Jorge Diaza to zdecydowanie pozycja, którą powinni zainteresować się wszyscy miłośnicy historii. Powieść w sprzedaży dostępna jest od 14 marca 2017 roku. Jeszcze przed premierą zebrała ona wiele pozytywnych opinii i przez wielu czytelników była oczekiwana z wielką ekscytacją.

Dodatkowym smaczkiem tej pozycji jest postać samego autora książki, który dla polskiego czytelnika może być całkowicie anonimowy. Otóż Jorge Diaz jest nie tylko pisarzem, ale i scenarzystą filmowym. Zyskał ogromną sławę jako twórca i koordynator scenariusza serialu Hospital Central, jednej z najpopularniejszych hiszpańskich produkcji telewizyjnych.

Listy do Pałacu

Listy do Pałacu – historia prawdziwa

Listy do Pałacu to powieść oparta na faktach historycznych, a jej akcja rozgrywa się w latach I wojny światowej. Czołową datą tego wydarzenia jest oczywiście dzień 28 czerwca 1914 roku i śmierć następcy austriackiego tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga. Jorge Diaz pod lupę bierze jednak nieco inny fragment tego tragicznego okresu w dziejach ludzkości. Książka przybliża nam bowiem ważną rolę, jaką odegrała w tym konflikcie neutralna Hiszpania i król Alfons XIII.

Europa jest dewastowana przez wojnę, miliony ludzi ginie i traci zdrowie. W tym czasie do Pałacu Królewskiego w Madrycie dociera list zaadresowany przez młodą Francuzkę. W swoim liście prosi ona króla Alfonsa XIII, aby pomógł odnaleźć jej zaginionego na froncie brata. Monarcha pozytywnie rozpatruje prośbę dziewczynki i to dzięki tej decyzji, aż do 1921 roku działał w Hiszpanii Urząd do spraw Ochrony Jeńców. Pracownicy urzędu, wojskowi i dyplomaci zaangażowani w przedsięwzięcie finansowane przez Alfonsa XIII, zdołali udzielić wsparcia prawie dwustu tysiącom jeńców wojennych. Z ich pomocą udała się także repatriacja siedemdziesięciu tysięcy cywili oraz dwudziestu jeden tysięcy rannych żołnierzy.

W powieści Listy do pałacu Jorge Diaza poznacie bohaterów, których historie łączy jedna wspólna idea. Przekonacie się również, że pomiędzy wszechobecnym okrucieństwem wojny jest także również miejsce na miłość.  Możecie być pewni, że ta lektura zapadnie wam w pamięci na długi, długi czas.